1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Geçmişle Geleceği Buluşturmak Kültürü Zenginleştirir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Geçmişle Geleceği Buluşturmak Kültürü Zenginleştirir

A+A-
Geçen hafta sonu Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Alâeddin Tepesi ve 2. Kılınçarslan Köşkünde yapılan çalışmalarla ilgili basın toplantısına katıldım.  
Konya halkının da merak ettiği bu çalışma hakkında bilgi sahibi olduk.
Başkan Akyürek basın toplantısının özetinde “Dünle yarın arasında köprü görevi görmek, geçmişle geleceği buluşturmak istiyoruz. Konya’nın sadece bugünü için değil, geçmişi ve yarını da için de çalışıyoruz” diyor.
Başkan Akyürek, geçmişle geleceği buluşturmaya önem verdiklerini ve bunun içinde bütün imkânlarıyla çalıştıklarını ifade ediyor.  
Diğer taraftan bu çalışmaların hedefinin de Konya’nın bir kültür aksı haline gelmesi için yapıldığını da belirtiyor. Tabi ki bütün bunların yapılması içinde sonuç alınması gerektiğini dile getirirken de, çalışmak ve hizmet etmenin önemine dikkat çekiyor.
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Alâeddin Tepesi’nin hazinelerinin gün yüzüne çıkarılmasıyla Konya yeni bir tarihi alana kavuşmuş olacak.
Bu çalışmanın en önemli bir ayağının da Kültür Vadisi Projesinin bir bölümünün tamamlanacak olması.
Bunun yanında Selçuklu’nun başkenti olan ilimizin bütün değerlerini ortaya çıkaracaktır.
Tam anlamıyla hayata geçirildiğinde şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerine bir yenisi daha eklenecek. Tarihe saygı ve tarihi eserlerin korunması anlamında yapılan bu çalışmalar amacına ulaşmasıyla şehrimiz dikkatleri bir kez daha üzerine çekecektir.
Geçmişinin gelecekle buluşturulması sayesinde şehrimizin turizminde yeni bir canlılık sağlanırken, kent kültürümüz zenginleşecektir.
Bunun yanında turizm sektörüyle birlikte yan sektörleri de ekonomik olarak olumlu anlamda etkilenecektir.
Tabi ki bugüne kadar Konya Valiliği, Belediyelerin, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Müzeler Müdürlüğüyle ilgili odalar ve kurumların kentimizin tarihi ve turizm değerlerinin ortaya çıkması konusundaki emekleri önemlidir. Katkıları da büyüktür.
Yapılan ve yapılmakta olan çalışmalar sayesinde şehrimiz bu haliyle de örnek alınmaktadır.  
Sonuç olarak geçmişle geleceği buluşturan her çalışma ve proje desteklenmelidir.
Bunun örnekleri şehrimizde olduğu gibi ülkemiz genelinde çoktur.
Şehir halkı olarak bizlerde her zaman olduğu gibi, bu tür çalışmaları her anlamda desteklemeliyiz. Geçmişinde bu örneklerle dolu olan şehrimizin birlikte hareket etmesi hep kazandırmıştır. Bundan sonra da kazandıracaktır.  
Unutmamalıyız ki, şehrimizin menfaatini düşünerek her alanda gelecekte önemli bir çekim merkezi haline gelmesi için hep birlikte çalışmaktan ve ortak akıl üretmekten başka da çare yoktur.
Ben böyle düşünüyorum.
Ne dersiniz? Öyle değil mi?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.