1. YAZARLAR

  2. Erkant UYSAL

  3. Gedavet’ten Hâlâ Umudum Var
Erkant UYSAL

Erkant UYSAL

İyi Seyirler
Yazarın Tüm Yazıları >

Gedavet’ten Hâlâ Umudum Var

A+A-

Son hamleleri ile kamuoyunda artıları çoğalan Kalaycı, Gedavet problemini de çözerek kendisine duyulan güvenin pekişmesini sağlayabilir.

2006 yılında Meram Belediyesi öncülüğünde, Meram’ın ilk kentsel dönüşüm projesi olarak lanse edilerek Boytaş Boyacıoğlu A.Ş. tarafından yapımına başlanan Gedavet Konutları, 2008 yılı sonunda tamamlanarak teslim edilecekti.  2009, 2010 ve 2011… halen teslim edilemedi.

Dönemin Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu tarafından tanıtımı ve ihalesi yapılan, toplam 512 daire (128’i arsa sahibi olan Meram Belediye'sine ait), işyerleri ve sosyal alanların bulunduğu proje şu anda mahkemelik.

Konu ciddi bir çıkmaza ve çözümsüzlüğe itilmiş durumda. Hâlbuki Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, haziran ayında üyelerle yapılan bir toplantı sonrası şunları söylemişti.  “Biz çözüm için buradayız. Daha önce belediye hizmet binası sorununu, kentsel dönüşüm alanındaki sorunu nasıl çözdüysek elbirliği içerisinde bu sorunu da çözeceğiz.” Ancak çözüm beklenirken içinden çıkılamayacak bir noktaya gelindi.

Boytaş Boyacıoğlu A.Ş.’nin sözleşmesi belediye tarafından feshedildi. Fesih işlemi bekleniyordu çünkü şirket inşaatı tamamlayacak gibi görünmüyordu. Teslim tarihi sürekli ileri bir tarihe ötelendi. Meram Belediyesi’ne güvenerek paralarını yapımcı şirkete ödeyen, daire sahibi olduklarını düşünen ancak tapusunu alamayan vatandaşlar, belediyeden çözüm beklerken belediyenin arsa sahibi olarak tapusu olmayan dairelere el koyduğunu öğrendi. Çözüm için tekrar belediyeye koşan vatandaşlara yetkililerin cevabı ise kısa ve net oldu: “Dava açın kazanırsanız gereğini yaparız”.

Sonuç olarak hem neredeyse tamamlanmış durumdaki belediyeye ait konutlar, hem de diğer hak sahiplerinin konutları, açılan davalar nedeniyle oturulamaz ve satılamaz duruma geldi. Türk yargısına yüzlerce yeni dava dosyası kazandırıldı ve davalar sonuçlanana kadar kısmen tamamlanan binalar çürümeye terk edildi.

Belediye mahkum olabilir

Davayı takip eden avukatlar, benzer konuda başka bir belediyenin, yerel mahkemece hak sahiplerine tazminat ödemeye mahkûm edildiğini, Yargıtay’ın kararı onayladığını ve emsal niteliği taşıdığını söylüyorlar. 

Meram Belediyesi davaları kaybederse kişi başı 100-150 bin arasında tazminat ödemeye mahkûm olabilir. Mağdur olan yaklaşık 300 kişinin belediyeye maliyeti 25-35 milyon lirayı bulabilir. Bu maliyetin sorumluluğunu kim üstlenecek? Serdar Kalaycı ‘tekrar aday olamayacağım, yargı süreci uzun, benden sonra ki ne yaparsa yapsın’ düşüncesinde mi bilemiyoruz. Lakin son yaptığı ataklarla yeni dönemde de aday gösterilmesi için önemli hizmetlere imza attığını gözlemliyoruz. Sorunlu bir çok alanda pratik çözümler üreten Serdar Kalaycı’dan Gedavet Konutları ile ilgili olumlu adımlar bekliyoruz. Kentsel dönüşümlerdeki başarıları ve sorunlu hastane inşaatının belediye binasına dönüştürülmesindeki akılcı davranışı bir kez daha görmek istiyoruz. Gedavet konutlarındaki kördüğümün çözülmesi mağdurların konutlarına kavuşmasını diliyoruz. Kaldı ki Meram Belediyesi bu tavrıyla kendisine ait 128 daireyi de kullanamıyor.

Mağdurlardan çözüm önerisi

Gedavet mağdurlarının benle paylaştığı çözüm önerisi en gerçekçi seçeneklerden biri. Meram Belediyesi’nin sulh yoluna gitmesi ilk adım olabilir. Gedavet Konutları mağdurlarının bir kooperatif kurması sağlanabilir, ardından Meram Belediyesi kendine ait blokların eksiklerinin tamamlanarak teslim edilmesi karşılığında söz konusu arsayı kurulan kooperatife bedelsiz devredebilir. Kurulan kooperatifle bu insanlar hem belediyenin hem de kendilerinin dairelerini tamamlayabilir. Belediyenin 128 dairesi de bu sayede, belediyenin kasasında değer bulur. Böylece Meram Belediyesi sorunun bir parçası olmak yerine çözümün mimarı olur. Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı danışmanlarıyla bu alternatifi gözden geçirebilir. Son hamleleri ile kamuoyunda artıları çoğalan Kalaycı, Gedavet problemini de çözerek kendisine duyulan güvenin pekişmesini sağlayabilir. Umarım Kalaycı, hemşerilerinin ve mağdurların yanında yer alarak kendisine yakışan bir davranış sergiler, fırtına diner, Gedavet huzur ve güvenle eser…

 

Herkese iyi seyirler..

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum