1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Geleceğin Meslekleri
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceğin Meslekleri

A+A-

Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin kafasındaki ana soru işareti, gelecekte hangi mesleği seçmesi gerektiği. En çok para kazandıran mesleklerden birini seçmek mi, yeteneklerine en uygun olan meslek mi, yoksa sevdiği işi yapmak mı ki; bu günümüzde büyük bir lüks haline gelmiş durumda.   işt sizlere, öğrencilere yardımcı olması amacı ile, gelecekte de popülerliğini koruyacak olan veya yeni ortaya çıkan uzmanlık dallarından oluşan mesleklerle ilgili bir rehber

Klasik Meslekler: Veterinerlik, Avukatlık, Psikiyatristlik ve Psikologluk, Diyetisyenlik gelecekte yıldızı daha da parlayan meslekler arasında. İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Jeoloji ve Maden Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Öğretmenlik, Mimarlık, Doktorluk, Diş Hekimliği, Hemşirelik, Muhasebecilik ise gelecekte de değerini koruyan meslekler arasında yer alıyor.

Bilişim ve Teknoloji Alanındaki Meslekler: Özellikle bu alanlarda birçok alt uzmanlık dalı ortaya çıkacak. Bireylerin ve kurumların bilişim altyapısına geçişinin hzılanmasıyla birlikte Veri Tabanı Yöneticiliği hızlı bir şekilde öne geçen meslekler arasında. Onu Havacılık ve Uzay Mühendisliği takip ediyor. Ayrıca Bilgisayar Programcılığı, Bilgi Güvenliği Analistliği, Etik Bilgisayar Korsanlığı, Ağ Güvenliği Uzmanı, Web İçerik Uzmanı, Web Developer, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği, Online Satış Uzmanları ve Yöneticiliği de geleceğin meslekleri arasında popülerliğini koruyor.

İnsan ömrünün uzaması, yükselen sağlıklı yaşam trendleri ile birlikte mevcut mesleklere ek olarak yan dallardaki meslekler de sağlık sektöründe dikkat çekmeye ve talep görmeye başladı. Bunlardan başı çekenler arasında Diş Hekimliği Asistanlığı, Kayropraktik Uzmanı, Diş Hijyenistliği, Ortodonti Uzmanı, Sağlık Asistanlığı, Göz doktorluğu, Evde Hasta Bakım Uzmanlığı, Yaşlı Bakım Uzmanlığı, Biomedikal Mühendislik, Genetik Uzmanlığı, Optisyenlik, Aile Hekimliği, Fizyoterapi Uzmanlığı, Evlilik ve Aile Terapistliği, Laboratuar Teknisyenliği ve Estetik Cerrahlık mesleklerini sayabiliriz. Estetik ve güzellik trendlerinin yükselmesi, bu alandaki meslekleri de ön plana çıkarıyor. Bunlara örnek olarak ise; Saç Stilistliği, Makyaj ve Sahne Makyajı Uzmanlığı, Cilt Bakım Uzmanlığı, Fitness Koçluğu, Manikürcü-Pedikürcü, Moda Giyim Danışmanlığını verebiliriz.

Sosyal Medya Meslekleri: Tabi ki başta Sosyal Medya Uzmanlığı ardından Halkla İlişkiler Uzmanlığı geliyor. İçerik editörleri ve grafik tasarım uzmanlığı, reklamcılık gözde yerlerini koruyor.

Diğer alanlarda geleceği parlak meslekler arasında ise; Ekologlar, Kriminologlar, Finansal Planlama Uzmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Lojistik Uzmanlığı ve Yöneticiliği, Etkinlik Planlamacısı, Düğün-Nişan Organizatörlüğü, İş Güvenliği Uzmanlığı, Gıda Kimyagerliği, Uzman Satış Temsilciliği, Hijyen Kontrolorü ve İlaçlama Uzmanlığı dikkat çekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.