Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelecek İçin

A+A-

Tamamını göremediğiniz, konusunu anlamadığınız bir resmin detaylarını tartışmanın kimseye faydası olmaz. Bu faydasız tartışmalarda, tablonun tamamını anlamayan kişileri detaylar ile kandırmak da çok kolaydır. Hem din adına hem tarih adına…

*

Gündemimizdeki resim, Müslüman Türkleri Arap çöllerine ve Orta Asya steplerine sürme projelerine hizmet eden asırlık senaryolar içindeki güncel oyunları ve oyuncuları gösteriyor.

*

Müslüman görünen İslam düşmanları, ümmetçi maskeli millet ve milliyetçi düşmanları, din âlimi kılığında hainler, tarihçi kılığında ajanlar, siyasette ve medyada yandaşlar, işbirlikçiler, kalleşlerin bölge halklarını ayrıştırmak ve milletimizi içinden yıkmak için kullandığı yöntem türlü hileler ile kafaları karıştırma, yalanlar ile kandırma… Hem din adına hem tarih adına.

*

Din adına kandıranlar, kişiyi öz milletine düşman ediyor. Bunlar, “Kabirde hangi millettensin? diye sorulmayacak, milletin önemi yok!” veya “Kabirde hangi millettensin? diye sorulunca Hz. İbrahim’in milletindenim diyeceksin” hatta buradaki çelişkiyi anlamadığı halde “Türküm demek günah, müslümanım elhamdülillah” diyeceksin gibi söylemler ile kişileri milletine karşı bir yola götürmekteler. Bu yöntem milletine düşmanlaşan kişinin, birey olamaması sonucunu getirmektedir ki bir taş ile kaç kuş vurulduğunu varın siz sayın.

*

Tarih adına kandıranlar ise kişiyi öz devletine düşman ediyor... “Kurtuluş Savaşı’nı Türkler kazanacağına Yunanlılar kazansa daha iyi olurdu” diyen adamı tarihçi diye dinleyenler, hatalardan ders alıp başarılara sahip çıkmak yerine kendi milletinin başarı ve kazanımlarını küçümsüyor, kendi devletine düşman oluyor.

*

Bunlar mı yetiştirecek dindar nesilleri, bunlar mı yükseltecek milli değerleri?

*

Bildiğim bir şey varsa o da insanları kandırmak kolay ama kandırılmış insanları kandırıldığına inandırmak dünyanın en zor işi

*

Din adına kandırıldığını çok acı bir tecrübe ile anlayanların, tarih adına da kandırılmakta olabileceğini sorgulaması gerekmiyor mu sizce? Kandırıldığını söyleyenlerin, tekrar kandırılmayı önleyecek bir sistem kurulmasını istemeleri gerekmiyor mu sizce?

*

Bugün içinde bulunduğumuz, son derece hassas durumlar, buraya nasıl geldiğimizi görmezden gelerek hamasi söylemler ile atlatılamayacak kadar ciddidir… Ateş düştüğü yeri yakıyor, şehitlerimize layık olmak ve bu süreçten alnımızın akı ile çıkmak için hangi yanlış, eksik veya kusurlu politikalar sonucu buraya geldiğimizi sorgulamamız ve yanlışlarımızla yüzleşmemiz gerekiyor.

*

Geleceği hayal ederek yaşadığımız hayatı, geçmişe bakarak anlayabileceğimizi unutmamamız gerekiyor… Geçmişe bakınca gördüklerimizi, anlamak ve ders almak için değil de kafaları karıştırmak için kullananları aramızdan çıkarmamız gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.