1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gelecek Kırsal Turizmde
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelecek Kırsal Turizmde

A+A-

Dünyada ve ülkemizde giderek ön plana çıkan kırsal turizmin yeni bir iş ve aş imkânı oluşturuyor. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de sonsuz bir potansiyeli bulunan kırsal turizmi her anlamda sahiplenmemiz gerekir. Kaldı ki tarımın bitme noktasına geldiği yerlerde de yeni bir iş kapısı olabilir. Yeter ki bu konunun üstüne düşelim ve sahiplenelim.
Son yıllarda kırsal turizm konusunda ülkemizde ve şehrimizde de çalışmalar yapılmasına rağmen, yeterince kırsal alanda ilgi oluşmamış gibi gözüküyor.
Oysa AB ülkeleri kırsal turizmden önemli oranda ekonomik kazançlar elde ediyor.
Özellikle Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler kırsal turizmden büyük karlar sağlıyorlar. Bu ülkeler dünyada yüzde 11 pay alıyor.
Konuyla ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada; “Kırsal Turizm potansiyeli Türkiye'de var. Zaten milyonlarca kişi yaz aylarında köylerine, kasabalarına gidiyor ve kırsala hayat veriyor. O bölgelerde ekonomik faaliyet büyük şehirlerden gelen yazlıkçılar sayesinde sürüyor. Gerekli altyapı oluşturulursa, kırsala hem ülke içinden hem de dış ülkelerden milyonlarca kişi çekilebilir. Dingin bir ortamda huzurlu bir tatil imkânı sağlayan kırsal turizm, kırsalda yaşayanlara yılın her mevsiminde gelir sağlayabilir, kırsalda nüfusun tutulmasına olanak verir. Kültür, doğal çevre ve tarımla bütünleşen kırsal turizm, tarımdan ayrılan sermayenin de kırsalda kalmasını sağlayabilir" diyor.
Bayraktar, Kırsal turizmin potansiyeline ve ekonomik kazancıyla birlikte istihdam açısından önemine dikkat çekerken, kırsal turizmin, dağ, yayla, orman, su zenginlikleri, tarımsal yapı ve yerel kültür varlığıyla deniz turizminin alternatifi ya da tamamlayıcısı olduğunu belirtiyor.
Bunun yanında çiftçinin, kırsal turizm konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini hatırlatırken,
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 50 hibe desteğiyle kırsal turizmcileri yatırım yapmaya çağırdığını ifade ediyor.
Tarımın bitme noktasına geldiği yerlerde insanlar artık kent merkezlerine akın etmektedir.
Bunun için kırsal alanlarda göç sorununu çözecek, atıl işgücünü değerlendirecek ve ek gelir sağlayacak olan kırsal turizm alanına yatırım yapmak ve yeterince desteklemek şarttır ve hayati bir konudur.
Ülkemizde yeni yeni dillendirilmeye çalışılan ve önem verilmeye başlanan bu turizm alanı orman içi ve çevresi köylerde uygulamaya konulması halinde sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel yönden gelişmeleri birlikte getirecektir.
Diğer taraftan geçim kaynağının iyileşmesi ve çeşitlenmesi sonucu kırsaldan kente göç önlenecektir. Tarımsal, kültürel veya turistik alandaki yeniliklerin benimsenmesi, yöredeki ailelerin girişimcilik ruhunun (yeteneklerinin) gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Kadınların aktif biçimde bir takım görevler üstlenerek para kazanması toplum içerisindeki statüsünü değiştirecektir. Yani, yeni bir iş kapısı oluşturacak olan kırsal turizm geleceğimiz açısından önem arz ediyorsa üzerine titizlikle eğilip yatırım yaparak sahiplenmeliyiz.
Kırsalda yaşayan insanların özellikle bu alana yönelmesinde her anlamda bir kazanç vardır.
Şehrimizde potansiyeli yüksek olan kırsal turizm olanaklarını değerlendirmemiz sonucu kazanan bizler olacağız.
Öyle ise bu alana gereken önemi vererek sahiplenmeliyiz. AB ülkeleri kırsal turizmden önemli oranda ekonomik kazançlar elde ederken, bizim neyimiz eksik ki, yapmamız gereken bu alana yönelmektir.
Bununla birlikte yatırım yapacak olanlara da yeterince destek vermektir.
Öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.