1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Gelişim Olmadan Başarı Beklemek
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelişim Olmadan Başarı Beklemek

A+A-

Kulüpler bazında sportif anlamda başarı ve istikrar yakalamak istiyorsak yönetimsel olarak kendi içimizde sürekli değerlendirmeler ve analizler yapmalıyız. Hedefli bir takım nasıl olabiliriz, ülke futboluna neler verebiliriz, altyapılardan ülke futboluna sporcu nasıl çıkartabiliriz. Bu gibi düşüncelere hakim olup, sürekli arayış ve üretken olan insanlar olmalı ki sonuç alınsın. Maalesef ki yanlış yönetilmeler ve çıkarlar adına futbolda değerlerimizin çoğunu kaybediyoruz. Sportif çalışmalar sistemli çalışmadan ibarettir bu tarz düşüne de olan takımlar başarılarından asla taviz vermediler hep ilerlediler. Düzenli ve sistematik olunursa sonuç istenilen sevide olur o zaman başarılar kendiliğinden gelir. Zor gibi görünse de yapılması gereken aslında çok basit, kulüplerimiz yönetimsel olarak en alt tabakadan en üst tabakaya kadar ekibini iyi seçmeli. Özellikle futbolda teknik ekip konusunda, Antrenör tercihini çok iyi yapmalısın. Eğitici kulüp, kulüp altyapısı, futbol okulları için önemli etkendir. Antrenör sporcunun/sporcu adayının gelişimine katkı sağlayan önemli bir rol modeldir. Sporcu Antrenörünün yaptıklarını, anlattıklarını, sahada uyguladıklarını örnek alır başarıyı ister. Doğru planlama ve yapılanma başarıyı kendiliğinden getirir.

Sporcu ve sporcu adaylarını kendi içlerinde sınıflandırmalıyız.

Kulüp, kulüp altyapıları, futbol okullarında sporcuları kendi içlerinde sınıflara ayırmak, sporcu adayının gelişimine etken sağlar. Yapılması gereken

Eğlence gurubu- elit gurup- yarışmacı gurup adı altında sporcuları sınıflara ayırmalıyız.

Yapılan sınıflandırmayla birlikte gelişime açık olan çocuklarımızı doğru antrenman programı ile üst guruplara hazır hale getirmeliyiz. Bunları yaparken de sporcudan birden başarı istemeyin. Başarıyı birden beklemek yanlış olur, bu tarz düşünceler ise kulüplerin ve sporcuların hata yapmalarına neden olur ve hataya sürükler.

Gelişim demek; kendi yaş guruplarındaki sporcuyu üst yaş guruplarına hazırlamak demektir. Gelişim ile hedefi birbirinden ayıralım ve hiçbir zaman karıştırmayalım.

Bunu aslında en iyi anlatması gereken kişi Antrenördür. Antrenör eğer küçük yaş guruplarında eğitmek yerine başarıyı odaklarsa sonuç her zaman hüsran olur. Böyle bir durumda kulüpsel olarak başarı sağlayamayız, sporcu hedefine gidemez ülke olarak ta sporcu çıkartmada zorlanırız.

Eğitici alt yaş guruplarında çocuğun oyunsal ve hareketsel etkinlik durumlarını, kendi yaş grup ve dönemindeki özelliklerine dikkat etmelidir. Olası öğrenemeyeceği bir durumda katkısal, gelişim sağlayamaz. Kendi gelişim süreçlerine uygun olmayan özellikleri uygularsak da sonuç zarar verici de olabilir.

Küçük yaş dediğimiz eğlence gurubunda çocuktan tekniksel beceriyi beklemek yanlıştır, bu yaştaki çocuğa eğlenceli antrenman yaptırıp arkadaşlarını, sahayı, topu tanımasını sağlamalıyız ki üst guruba hazırlık evresi olsun.

Alt gruptan elit gurubuna çıkan çocuğa teknik- beceri öğretilmesi, alt gurupta öğrendiklerini buradaki eğitimle birleştirmesi üst guruba çıktığında kolaylık sağlayacağını bilmesi gerekiyor.

Yarışmacı gurubuna gelen sporcu, öğrendiklerini burada öğretilenlerle birleştirip beceri ve teknik bakımından hazır halde olduğunu bilmeli devamlılığını getirmeli.

Antrenör kendi gelişim süreçlerine göre sporcuyu hazırlamalı ve A takım seviyesine gelen sporcu sahada ne yaptığı çok iyi bilmelidir.

Bu doğru çalışmanın sonucunda sportif olarak başarı gelir, sporcu bakımından ülke futboluna kaliteli sporcu çıkarır ve gelişim sağlamayı düşünen kulüplerimize de örnek teşkil eder.

Ülke futbolu olarak hasret kaldığımız çizgiyi yakalar, oyun ve sonuç olarak ta başarıyı birlikte getirir. Ekip kurma konusunda hassas olunursa ve spora gölge düşüren faktörlerden uzak durulursa kulüplerimiz her daim kazanır. Geçmişimizden ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.