1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Gelişim Olmadan Başarı Beklemek
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelişim Olmadan Başarı Beklemek

A+A-

Tüm dünya entelektüel görsel şov olan futbolu büyük bir hayranlıkla izliyor. Hayallerini süsleyen dünya yıldızlarının olduğu bu sahalarda, bizler çocuklarımızın da onlar gibi olabilir mi düşüncesi ile hayallerinin peşinden koşuyoruz.

Peki ne yapmalıyız?

Altyapılarda antrenörün sporcu üzerinde katkısı ne kadardır?

Yapılması gereken çocuklarımızı bu tarz eğitim veren kulüp altyapıları veya futbol okulları dediğimiz yerleri iyi seçip doğru tercih yapmalıyız. Amacı olan hedefi olan ve yaptığı işlerle söz sahibi olan nitelikli eğiticilerin olduğu yerlerin tercih edilmesi o hayallerini süsledikleri yerlere bir adım daha ilerleme adına olumlu sonuç verir. Tesislerin olduğu kulüplerde sporcu içeri girdiği andan itibaren kendini yapacağı antrenman programına adapte etmelidir. Hayranlıkla izlediği yıldızların geçtiği bu yollardan kendilerini geçirmiş olurlar.  

Altyapılar da eğitici çok önemlidir. Amacı, hedefi ,sonucunu bilen antrenörler le çalışmak kulüp/ kulüplerimiz için her zaman önemlilik arz eder. Antrenör bir sporcunun rol modelidir ve onu örnek alır, bu düşünceye sahip sporcular yaptıklarıyla ve öğrendikleriyle ilerler. Türk futbolunun kanayan yarası sporcu yetiştirmede eksiklik yaşamamız.

Alt yapılar kulüpler için fabrika niteliğindedir, yetiştirir, üretir ve satarsın.

Tarlaya bir ürünü ektiğinizi düşünün, öncelikle fidanı toprakla buluşturursunuz, sonraki aşamada toprağı sularız ki fidan iyi tutsun, budama zamanı geldikçe ve sonrasında yapılması gereken ne ise onu uygularsınız ve ürünü hazır hale getirip raflardaki yerini aldırırsınız. Futbol sektörü de buna benzer. Altyapılarda çocuğa önce amacının ne olduğunu anlatacaksın, fidanı toprağa ektiğin gibi sporcuya da bilginle ekeceksin. Gelişim evresi, eğitim evresi ve performans evresini başarı ile aşıp hazır hale getireceksin. Ama maalesef ki bizler her zaman şunu yapıyoruz.’’ Ekmeden, bir şeyler vermeden, başarı ‘’  bekliyoruz. Bu tarz düşünlere sahip oldukça futbolda başarılar hüsranla sonuçlanıyor. Biz antrenörlerin yaptığı gelişim ile başarıyı karıştırmamız. Bu tarz sınıflandırmaları ayırıp doğruları da verirsek başarı kendiliğinden gelir. İstikrar, sabır ve disiplin ile geleceğin yıldızları dediğimiz sporcularımız hayallerini süsledikleri o sahnelerde yerlerini alırlar.

Başarı asla tesadüf değildir. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.