1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Gelişime Açık Antrenör Olmak-2
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelişime Açık Antrenör Olmak-2

A+A-

İlk bölümde anlatıldığı gibi antrenörler belli bir kriterler ve kuralları uygularlarsa başarı adına her şey olumlu olarak devam eder. Ve hem sportif başarı olarak, hem futbolcu geliştirme olarak, hem de gelişimci, yenilikçi Antrenör olarak doğru sonuçlar alırız.

Bahsedilen konu aslında üzerinde durulması gereken bir konudur.

Ülke olarak şunu bilmeliyiz, yıllarını bu işe vermiş ve bu işin içinden gelen antrenörler/ teknik adamlar tercih etmeliyiz. Teknik adamlık kendini geliştirme, değişime açık ve dönüşümü iyi olanı ister. Kendi zamanında oynadığını futbolcuya sürekli aktarmamalı.

Eğer ülke olarak bu sorunları yaşıyorsak teknik adam olarak özelliği zayıf olan antrenörlerle ilgili sorunları çözmeliyiz. Bu işi yapmamış bu işten anlamayan, kulaktan dolma, izleyerek, sadece para için yapan antrenörler tercih edilmemeli, etmemeliyiz.

Avrupa ve biz olarak!

Avrupa ya göre bakıldığında, Ülkemizde de yetenekli ve iyi sporculara sahibiz. Avrupa yı baz aldığımızda evrensel düşünen, ülkemiz futboluna bir şeyler katan entelektüel, futbol düşünürü, yaratıcı özelliği olan antrenörlerimiz olmadı, olanlarda sayılı ve çıkaramıyoruz da.

Neden mi? Yukarıda da belirttiğim gibi şimdiki antrenörler para ilişkisi, güç, şan, şöhret bunları düşündükleri için futbol düşünürü olamıyorlar.

Ülke futbolu ve futbol kültürü farklı şeydir.

Futbol kültürü, o ülkede futbolun var olduğunu bilmek demek değildir. Futbolun algılamayla ona bir şeylerin katılması demektir.

Ülke futbolu ise, bireylerin geliştirme ve farklılık düşünen sporcuların üretmesi ve sisteme dayalı nitelik özelliğine sahip olması demektir.

Ülkemizde futbol var ama, futbol kültürüne sahip gereken boyutta düşünen varmı bunu araştırmak gerekir.

Yapılması gereken ve yapabileceğimiz oyuncuların iletişim konusunda konuşmayı iyi bilen, geliştirme adına yazmayı bilen, kendini her daim geliştiren, hobilere sahip sporcuların olması gerekir. Bunun için tahsil önemli değil, Tahsilden ziyade okumasını bilen, geliştirebilen, üretken ve yenilikçi olan kişilerin olması daha anlamlı olur, ve ülke olarak da büyük önem taşır. Ülkemiz için zaten eksik ve kanayan yaramız bu. Kendini geliştiren, taktiksel ve sistemsel hareket edebilen ve üretken olan antrenörlerin tercih etmemiz gerekiyor.

Bakınız Avrupa futboluna bu tarz düşünceye sahip antrenörler yaptıklarıyla, ürettikleri ile sürekli gündemde kalıyorlar. Ve takvim yapraklarında yer ediniyorlar neden mi, çünkü  Günlük başarıyı düşünmediler, düşünmezler de.

Ülkemizde ise üretmek gibi bir özelliğimiz yok, sadece günü kurtarma ve günlük başarı bekleniyor. Buda ülke olarak gelişime ve üretkenliğe açık olmadığımız demektir.

Para, şan, şöhret düşünüyorlar, buda ülkemiz futbolunun gelişimi adına hem üzücü hemde başarı sağlayamıyoruz. Sonuç ortada her daim geriye gidiyoruz, istikrarlı bir başarımız olmuyor.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.