1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Gençler Ebe Tarih Söbe
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençler Ebe Tarih Söbe

A+A-


Saklambaç oyununu hatırlarım. Ebe seçilir, herkes saklanır. Ebe yakalarsa, söbeler. Hayır, örnek uygun. Gençler ebe olmuş, tarih saklanıyor. Gençler tarih arıyor.
***
Yavuz Bahardıroğlu’nu dinlemeye gittim, Abdülhamid Han söyleşisi için…
Dedi ki, şimdiki sistem gençlerin önüne bir hedef koymuyor. Hâlbuki Arnavutluk’un bile nesillerine naklettiği bir büyük devlet hedefi varmış. Biz de İnkılâp Tarihi dersinde yıllarca aynı tas, aynı hamam… Küçük bir örnek vereyim. Ülke olarak binlerce kahramanın içerisinde, yalnız iki tane mareşalimiz var. Birisi Mustafa Kemal Atatürk, diğeri Fevzi Çakmak… Biz Atatürk’ün hayatını öğrendik. Peki, Fevzi Çakmak kimdir? Nerelidir? Hangi savaşları kazanmıştır? Bilmiyoruz… Kendisi artık sadece ilkokul ve mahallelerde isim olarak kullanılıyor. Sonuç olarak; Ömer Seyfettin nur içinde yatsın. Yazmasa Kızıl Elma’sını gençlerin haberi olmayacak. KTO Karatay Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi 3. sınıfta okuyorum. Finallerimiz yaklaşıyor. Türk Hukuk Tarihi isimli dersimize çalışıyordum. Kanunname-i Ali Osman, Kanuni Kanunnamesi, Bozok Kanunnamesi derken Alaaüdevle Bozkurt Bey’in Kanunnamesi dikkatimi çekti. Alaaüdevle Bozkurt Bey, Dulkadiroğlu Beyliği’nin beyi imiş. İsmini hiç duymamıştım. Ardında bıraktığı kanunlar ise bize genel kültür olarak okutuluyor. Kim olduğuna dair ise kimsenin bir fikri yok. Ne kadar üzücü bir durum. Bize hukuk kültürünü Romalı İustinianus’un, İus Civile’sinden odakla işliyorlar. Iustinianus’u bilip Ebu Suud Efendi’yi öğretmeyen bir sistem… Geçen ay sevdiğim bir kardeşimle oturuyorduk. Mekânda iki masa doluydu. Yan masadan KTO Karatay Üniversitesi’nden bahsedildiğine kulak misafiri oldum. Arkadaşımla muhabbetlerine dâhil olmak için teklifte bulunduk. Maalesef reddedildik. Daha sonra masadan bir ağabey kalktı ve bize katılmak istediğini söyledi. Kendini tanıttı, mütevelli heyeti üyemizmiş. Kendisiyle uzun uzun sohbet ettik. KTO Karatay Üniversitesi’nin büyük hayalleri var. Karatay Medresesi kültürünü üniversiteye uyarlamak için çalışıyorlar. İlk ve en önemli hedef ise ‘Karataylı Ruhu’. En ince nokta ise kendisinin öğrencileri dinlemesi ve onlarla muhabbet etmeye vakit ayırması… Üniversite işte böyle yönetilmeli…
***
Artık KTO Karatay Üniversitesi normal bir üniversite değil, tarihi bir amaç üstlenmiş bir üniversite… Üniversitemiz büyüklerine Selçuklu ruhu ve ‘Karataylı’laşmak yolunda naçizane 2 teklifim var.
1. Yeni yapılan Hukuk Fakültesi binası ile birlikte yeni ismimiz, Ebu Suud Efendi Hukuk Fakültesi olsun.
2. Karatay Mescidi’nin kurucusu Emir Celaleddin Karatay’ın kardeşi Emir Kemalettin Rumtaş tarafından yaptırıldığı söylenen Karatay Mescid’i ile ilgili de üniversitemiz tarafından çalışma yapılsın. Gücümüzü geçmişimizden alalım ki, emin adımlarla yürüyelim.
Son söz: Boş ver arkadaş sen Bologna Üniversitesini, sen Karatay Medresesi’ne 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.