1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Gençler ve Geleceğimiz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençler ve Geleceğimiz

A+A-

Bugünün çocukları yarının gençleri, bugünün gençleri ise geleceğimizin mimarlarıdır. Türkiye olarak dünyanın en büyük 20 ekonomisi içindeyiz ama geleceğimizi kuracak olan çocuklarımıza verdiğimiz eğitim kalitesinde ilk 40 ülke içine bile giremiyoruz.

*

“Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutladığımız 19 Mayıs, düşmanlarımız dâhil tüm dünyanın saygı duymak zorunda kaldığı inanç, akıl ve cesaret ile gelen zaferimize giden yolun ilk adımıdır. Gençlerimiz bu ilk adımı ve sonrasını doğru anlarsa geleceğimizin kurucusu olacaklardır elbette ama gençlerimiz anlamanın neresinde?

*

Çocuklarımız hayal kurmuyor, çünkü zekâ, yorum, muhakeme yerine hafızayı, ezberi teşvik eden eğitim sistemi hayal gücünü yok ediyor, bireysel gelişimi önlüyor.

*

Gençlerimiz gelecekten ümitsiz, çünkü liyakate, bilgiye, kabiliyete önem vermeyen, yandaşı tutan işe alma ve atama yönteminin sonucu olarak, gençler emeğinin hakkını alamayacağını düşünüyor ve çaba harcamaktan vazgeçiyor…  Kendisini daha fazla geliştirme isteği yok edilen gençler ümitsizlik uçurumuna sürükleniyor.

*

Milletin bağrında, temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım, gözüm arkada kalmayacak… Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır… Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız… Bu sözler, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere bakışını ve onlara verdiği değeri anlamamız için yeter sanırım. Ancak geleceğimiz, ümidimiz olan gençlerimiz anlamanın neresinde?

*

Son 16 yılda AK Parti yönetiminde yaşadığımız istikrar ümit veriyor. Yaptığımız yollar, tüneller gururlandırıyor. Yaptırdığımız köprüler, satın aldığımız hızlı trenler, uçaklar düşündürüyor.

*

Dünyanın bir ucundan gelip bizim için köprü yapanlar, bize hızlı trenler, uçaklar satanlar, çocuklarını bu teknolojileri geliştirecek şekilde nasıl eğitmişler? Nasıl yetiştirmişler? Diye düşünen yok mu? Hükümet olan bir siyasi parti için 16 yıl az bir süre değil. Hiç olmazsa son 6 yılında eğitim sistemini düzeltmek için bu yönde adımlar atılamaz mıydı? Sorun nedir?

*

Gençlerimiz “…Yunan galip gelseydi daha iyi olurdu…” diyeni tarihçi sanıyor ama “Yunan’ı bizim üzerimize salan devletlerin galip geldikleri ülkelerde neler olmuş?” diye sormayı akledemiyor, araştırıp öğrenmiyor… Bize bu vatanı ve bağımsızlığı miras bırakan dedelerimize önderlik, komutanlık etmiş olan Atatürk’ün imanına dil uzatan ona iftiralar atan hurafecilerin anlattığı hikâyeleri din sanan gençlerimiz “hurafecilerin, Allah’ın hakikatini ortaya çıkarmaya çalışan kişileri dinsiz ilan ettiğini akledemiyor”…

*

Herkesin hata ve kusurları olabilir, kişiler ile uğraşmak yerine işimize bakalım demek yerine yıkım planı yapanlara hizmet ettiğini fark etmeyen bir gençlik yetişiyor. Bizim olanı yıkmak yerine düzeltelim, daha iyisini biz yapalım demiyorlar... Niçin? Bu kandırılmış gençlik kimin emellerine “hizmet” ediyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.