Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçek Pahalı

A+A-

Gerçek pahalı hale geldiğinde doğru söylemek zorlaşır. Gerçek, ABD’nin Türkiye ile olan ilişkilerine baktığımızda; Türkiye, ABD’nin başını çektiği güçler tarafından yapılan eylem planlarında rol verilen ülke konumundan, eylem planı sürecinde olaya müdahil olmak isteyen bir ülke pozisyonu talebi “müttefiklerimiz” başta olmak üzere, bütün güçleri rahatsız ediyor. Türklerin VII. yüzyıldan itibaren başlayan İslam dünyasıyla ilişkileri, hizmet ve hakimiyet olarak tanımlayabiliriz. Bu dönemden önce Hz. Ömer döneminden Emevi iktidarının son dönemini ayırmak gerekiyor. Türkler ülkelerini korumak ve savunmak için mücadele ederken, Araplara karşıda vatan topraklarını savunmak için mücadele etmiştir.

***

Türklerin İslam’a girmesi ile başlayan süreç, Harzemşahlar Devleti’nde ve Büyük Selçuklu Devleti’nin ortaya çıkması ile bir başka boyut kazanmıştır. Dünyada, ‘Cesaret, kuvvet, kahramanlık ve savaş sanatındaki üstünlükleri ile tanınan Türkler’ İslamiyet’i önce tek tek, sonra kabileler halinde kabul etmiş ve hizmetine girmişlerdir. Önce Abbasî ordularının komuta kadrolarına hakim olarak, hassa birliklerini oluşturmuşlardır ve halifelik makamını ve Abbasi Devleti’nin iç barışını ve dış saldırılara karşı korumuşlardır.

***

Türklerin İslâm dünyasındaki hâkimiyetlerini gaza-cihat ve hizmet şeklinde 1040 yılıyla başlatırsak (Selçuklularla başlayıp Osmanlılarla devam ettiğini kabul edersek) dokuz asır sürmüştür. İslâm dinini kabullerinde, kendi medeniyet kodlarında var olan kavramların içini, İslami literatürle doldurarak bir bütünlük sağlamışlardır.Anadolu, Balkanlardan başlayarak Orta Avrupa’ya, oradan Hindistan’dan ve Çin’e İslâm dininin yerleşmesinde ve kökleşmesinde önemli bir misyon üstlenmişlerdir. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.