1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gereksiz İlaca Hayır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gereksiz İlaca Hayır

A+A-

Her şeyin israfı olduğu gibi, ilaç israfında da ilerideyiz.
Bu israfın nedenlerine bakarsak ilk sırada bilinçsiz ilaç kullanımı gelmektedir.
AB ülkelerine kıyasla ülkemizde daha çok ilaç çöpe gidiyor. Peki, çöpe giden bu ilaçların maddi zararları kime dersiniz? Tabi ki hepimizedir. İlaç israfının önüne geçmede çok yöntemler uygulanabilir. Ancak bunların en önemlisi bilinçsiz ilaç kullanımından vazgeçip, bir gün lazım olur diye kullanmayacağımız ilaçları yazdırmamak en iyisidir.
Bunun yanında ilaç stoku alışkanlığından kurtulmamız gerekir.
İlaç kullanımının 2 milyar kutuya çıktığını biliyor muyuz?
Bu ilaçların israfının son 10 yılda üçe katlandığından birçoğunuzun haberi bile yoktur.
‘Bilinçsizlik', ‘kolay reçete yazımı' ve ‘bir gün lazım olur' düşüncesi ile her evde ilaç stoku oluştu. Geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) yaptığı bir araştırmaya göre evlerde 190 milyon kutu ilacın stokta tutulduğu ortaya çıkıyor.
Enteresan olan bu ilaçların 10 milyonunun kutusu bile açılmamıştır.
Üçte birinin ise ancak 1-2 adedi kullanılırken, yüzde 8'inin son kullanma tarihi geçmiş durumdadır. Evlerde depolanan ilaçlara bakarsak ağrı kesici, antibiyotik, mide ve soğuk algınlığı ilaçları başı çekiyor.
Geçen yıl ülkemiz ilaç için 16 milyar lira harcadı. Bu harcamanın 2 milyar TL’lik kısmının boşa gittiği tahmin ediliyor. Diğer taraftan tükettiğimiz ilaçlarda da bir tuhaflık var.
En çok antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanıyoruz. Özellikle antibiyotik kullanımında gelişmekte olan ülkeler içerisinde birinci sırada yer almaktayız.
Oysa gelişmekte olan ülkelerde antibiyotik kullanımı beşinci sırada yer alıyor.
Bu durumda ne kadar bilinçsizce ilaç kullandığımızın bir kanıtı olsa gerek.
Birde ilaca verdiğimiz paraya bakarsak durum hiçte iyi değildir.
Yıllık ortalama 160 milyon kutu antibiyotiğe bir milyar 250 milyon lira, 300 milyon kutu ağrı kesiciye de 950 milyon lira ödeniyor.
Uzmanlara göre AB ülkelerinde sağlık harcamaları içinde ilaca ayrılan pay yüzde 7-15 Aralığında iken, biz de ise yüzde 40’a yaklaşıyor.
Bunun nedenleri arasında hastaların ilaç yazdırma konusunda ısrarı ve bir gün lazım olur diye gereksiz ilaç depolanmasıdır. Bunun yanında pazarlama faaliyetleri de ilaç tüketimini körüklüyor. İlaç firmalarının, hekimlere yönelik ilaç pazarlaması konusundaki teşvikleri de tüketimdeki artışın bir diğer sebebidir.
Evlerdeki fazla ilaç çocuklar için bir tehlikedir. Söz konusu ilaçlar çocuklarda zehirlenmeleri yol açıyor. Geçen yıl ilaçtan dolayı zehirlenme sayısı 130 bine çıktı.
Zehirlenmeden dolayı yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 30'u 9 yaş altı çocuklarla ilgilidir. Uzmanlar, evlerdeki ilaç fazlalığının çocukları açık hedef haline getirdiğine dikkat çekiyor.
Öyle ise burada yapılması gerekende bellidir. Evimizdeki her türlü ilacı çocuklardan uzak tutmalı, günü geçmiş ilaçları atmalı ve fazla olan ilaçları da gerekli yerlere vererek elden çıkarmalıyız. Son söz olarak söyleyeceğim bellidir.
Her türlü israfın önüne geçmede eğitim önemli ise öncelikli olarak halkımız ilaç israfı konusunda yeterince eğitilmelidir. Pike biz ne yapabiliriz?
Yapmamız gerekenlerin başında ise bilinçsiz ilaç tüketiminden vazgeçmek geliyor.
Her türlü israf haramsa, ilaç israfından da kurtulmak zor olmasa gerek.
Zira bugünden itibaren bir yerden başlayalım. Ne dersiniz? Zor olmasa gerek
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.