1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Gereksiz Tedavi
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gereksiz Tedavi

A+A-

Yıllar öncesinde çok fazlasıyla canımızı acıtan çözüm süreci yeniden ısıtılıp önümüze sunulması için herkes her yerden büyük bir çaba içerisinde. Çözemedikleri yetmezmiş gibi ardından da bunların kalıntılarını temizlemek için yüzlerce vatan evladını toprağa verdik. Peki hangi sonuca ulaşabildik? Hangi kanayan yaranın kanını durdurduk? Yıllar geçti sadece cümlelerde sıfatlar değişti, proje sahipleri değişti.

***

Kapatılması için mahkemeye başvurulan partinin eski eş başkanı olan Temelli, Kürt meselesinin tedavisinin İmralı’da oturan bebek katili tarafından yapılabileceğini öne sürdü. Mahkum olan daha eski eş bakanı Demirtaş ise bu meselenin tedavisi için- şirin gözükmek için olsa gerek- Türkiye büyük millet meclisinin muhatap alınması gerektiğini savundu. Peki bu sorunun muhatabı kim olursa tedavi edilir? Hiç kimse, çünkü böyle bir problem yok. Bu ülkede Kürt olduğu için işsiz kalan mı var, okula gidemeyen mi var, Kürt olduğu için devletin sunduğu imkanlardan mahrum kalan mı var? Elbette yok. Peki yıllardır doğu illerinden PKK terör örgütü niçin çaba sarf etti,  niçin gece gündüz kan akıttı yalnızca niyetleri terör çıkarmak mı derseniz elbette değil. Güya vaat edilen topraklarda kurulacak bir devletin temelini atabilmek. Buna taraftar toplayabilmek adına yıllarca önce sorun çıkardı ardından sorunu kendisi çözmüş gibi kahraman oldu, tüm mesele bu.

***

Biraz tarihe bakmak canımızı yakan olaylardan ders çıkarmak gerek. Çözüm süreci derken büyük çözümsüzlüklerin doğumunu seyrettik. Verilen imtiyazların sonucu neler olur hiç düşünmeden bol keseden imtiyaz dağıttık. Günümüzde unuttuğumuz olayları yeniden gündeme getirerek ülkemizde ki gündem eksikliğini dolduruyoruz.

Yıllar öncesine gidelim Osmanlı Devleti son dönemlerinde başına açtığı belayı, verdikçe dahası dilenilen imtiyaz paylamasını bir hatırlayalım. Milleti sadık diye lakap taktığımız millet iktidarda da söz sahibi olabilsin, diğer milletlerden “sadık oldukları için!” üstünlükler verdik de ne oldu. Üstünden fazla geçmedi ilk fırsatta sırtımıza hançeri sapladılar. Daha halen onların üstümüze attığı kara lekeyi temizlemekle meşgulken, neden bir başkasına müsamaha gösterelim ki?

***

Bugün Kürtler için verilen artı imtiyazlar; Kürt oldukları için eğitimde, televizyonda vesaire  yerlerde ikilikler çıkarılması, verildiği taktirde memleketin her bir köşesine dağılan Suriyeli de bu haklar için taleplerde bulunacak; Çerkez, Abaza, Laz.. bu listeyi öyle genişletiriz ama gerek yok.

Sonuç olarak her birine bir bir taviz versek, bu ülkenin asli unsurları olan Türk milleti, kendi memleketinde kendi milletinden imtiyaz dilenmek için sıraya girecek...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.