1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Geri Bildirim ve Önemi
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Geri Bildirim ve Önemi

A+A-

Kulüp altyapılarında ve futbol okullarında verilen eğitimde, Antrenör ile sporcu arasındaki hassas konulardan biride sporcudan/sporculardan geri bildirim alınmasıdır. Bu tarz düşünceyi uygulamak Antrenör ile sporcu arasındaki diyaloğu artırdığı gibi önemlidir. Antrenör sporcuya daha fazla karar vermesini sağlamalıdır. Sporcunun bu almış olduğu karar/kararlar sporcunun kendine olan sorumluluğunu öne çıkarır, güveni artırır. Sporcuların bu tarz tutum ve davranışları sorumluluk bilincinde olup, kendi yapmış oldukları yöntemle yeni hedeflere yönelmesini sağlamalı. Antrenör sporcusu ile yapılan antrenmanı doğru periyotlar halinde yapmalı ve antrenman finalinde geri bildirim olgusunu uygulamalı ve sporcu yada dinamik olarak bunu aşılamalı.

Sporcunun yapacağı çalışmanın yöntem içeriği; 

Sporcu kendi performansını sağlayıp, sağlamadığının farkında olmalı ve daima geliştirmeli. 

Sporcu performansını analiz ederek gözlemlemeli, öğrenerek kendini değerlendirmeyi bilmeli fiziksel olarak farkındanlığını bilmeli.
Sporcu geri bildirim/dönüt konusunda kendine güvenmeyi öğrenmeli ve sorulduğunda konuya nasıl başlanması gerektiğini bilmeli.
Sporcu bireysel gelişimi için ne gerekliyse o kriteri uygulamalı ve yerine getirmeli. 

Sporcu kendi performansını sağlarken dürüstlüğünü, duruşunu ve kendine özel nesneli korumayı bilmeli,

Sporcu yetenek olarak farklı olduğunun bilmesini, kendi sınırlarını da zorlamaması gerektiğini kabul etmesi gerekir. 

Sporcu kendisi için eğiticisi tarafından verilen bireysellik ve uygulamalar olgularını devam ettirmeli.

Sporcunun yapacağı çalışmanın yöntem yapısı; 

Sporcu antrenörü ile birlikte yapılan eğitimle ilgili yöntemi düşünerek yaptıysa ve bu düşüncenin gerektirdiği şekli ile birlikte takım arkadaşlarından geri bildirim-dönüt almak kaydı ile önce kendisi sunarak anlatır sonra ki aşamada, takım arkadaşının/ arkadaşlarının Antrenörüne ve kendisine geri bildirim-dönüt olarak aktarmasını beklemelidir. Bu şekil bir uygulama yapmak, kendini gösterme ve öğrenmek adına olumlu bir yaklaşım sonucu olur. Bir nevi kendini denetlemek ve ifade etmek anlamını taşır.

Geri bildirim-dönüt dediğimiz olgular kendi içlerinde sınıflandırabiliriz.

Sporcu konuyu teyit etmeli.

Sporcu öncelikle yapacağı çalışmanın konusunu bilmeli, amacı ne, içeriği ne, neden yapılıyor teyit etmeli ki sonrasında öğrendiklerini Antrenör ve takım arkadaşlarına izah edebilmeli.

Sporcu açıklayıcı olmalı.

Sporcu verilen eğitimle ilgili bilginin doğru veya yanlış olduğunu analiz etmeli, Sporcu konuyu teyit edip öğrendikten sonra, doğruyu yapmanın, amacı olan konuda ise açıklayıcı olarak aktarmalı.

Sporcu teşhis etmeli

Sporcu almış olduğu eğitimde yapılan hareketlerin yanlış olup olmadığını teşhis edip, doğrunun nasıl olması gerektiğini, düzelterek göstermesi gerektiğini bilmeli.

Sporcu ekleme ve genişletme konusunu bilmeli.

Sporcunun öğrenmiş oldukları bilgi statik kalmayarak, bilgisini genişletip sürekli artmasını sağlamalı. Öğrendiği bilgileri de takım arkadaşları ile paylaşıp çalışma aralarında bilgiyi tartışarak yaymayı sağlamalı. 

Futbol görsel bir şov olduğuna göre ve bu şovun parçası olmak istiyorsan, hedeflerine istikrarlı, azimli ve kararlılıkla ilerlemelisin. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.