1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Gezi notları, Çiçek Bahçesi ve Miryokefalon Zaferi
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gezi notları, Çiçek Bahçesi ve Miryokefalon Zaferi

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu ve bu haftanın iki günü üst üste yapılan toplantılarla yoğun bir tempo yaşadık. Gazeteciler Cemiyeti’nin organize ettiği Bursa-Çanakkale gezisiyle yorgunluk ve dinlenmeyi bir arada yaşarken Çanakkale’de ecdadın mirasını bir kez daha yaşamanın ve yerinde görmenin gurunu yaşayarak duygu seline kapılırken Yeşil Bursa’da da tarihi mekanları ve meslektaşları ziyaretle de ufkumuza yeni görüntüler ekledik.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi dinlerken çalışmalarını iyi pazarladığını gördük ve yapmaktan çok satmanın önemini bir kez daha anladık. Ancak Başkan Altepe’nin başarılı çalışmalara imza attığını ve Bursa basını ile uyum içinde çalıştığını gözlemledik. Uyumun da başarıda ve pazarlamada kendini gösterdiğini hissettik. Kent merkezinde tarihi mekanda ikram edilen İskender ile mesire yeri Dobruca’da yediğimiz çiftlik kebabı da  lezzeti ile unutulmadılar. Raylı sistemi ile dikkati çeken Yeşil Bursa’da Cuma namazını Ulu Cami’de kılmak da kısmet oldu. Geceyi de Bursa’da geçirdikten sonra Cumartesi sabahın ilk ışıklarıyla bir başka yeşil kentimiz olan Çanakkale’ye geçtik.

Çanakkale’de bizi ecdadın döktüğü kanlar ve bıraktığı tarihi mirasla karşı karışa idik. Har bir tarafı tarih kokan her karış toprağı ecdadın kanı ile sulanmış bu şehirde duygu seline kapılmamak mümkün değildi. Rehber eşliğinde bilgilerimizi tazeleyerek gezdiğimiz Gelibolu yarımadasında insanın tüylerinin ürperdiğini söylemesi gayet normal bir durumdu. Ancak yabancıların mezarlarını gördükçe bizim kendi mezarlarımıza yeterince sahip çıkamadığımızı daha doğrusu onların anısını gerektiği gibi yaşatamadığımızı görünce de üzülmemek elde değildi.

Çanakkale bizim gururumuz, Çanakkale bizim kurtuluşumuz, Çanakkale Türk Milletinin adeta bir kimliği, Çanakkale herşeyimiz ama yeterince bakmamışız bakamamışız. İnşallah son yıllarda artan ilgi gelecek yıllarda daha da artar da sadece turistik gezi yeri olarak görmenin dışında ruhuna uygun düzenlemeler de yapılır. Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ile devam eden ve dönüş yolu ile süren gezimizde meslektaşlarla da sohbet imkanı bulmamız ayrı bir güzellikti.

 ÇİÇEK BAHÇESİ

Pazar gecesi döndüğümüz Konya’da Salı günü Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın daveti ile Çiçek Bahçesini gezdik ve hayran kaldık. Öyle bir çiçek bahçesi oluşturmuş ki Başkan Altay’ı gönülden kutladık. Zaten çiçek gibi başkandan da böyle bir çiçek bahçesi beklenirdi. Kelebekler Vadisi’nin çevresinde oluşturulan sosyal donatıların tamamı övgüye layık bir şekilde artarak devam ediyor. Burada Başkan Altay’a sorulan günden dışı bir soru vardı. FETÖ hakkındaki düşünceler ve gayriciddi suçlamalar. Başkanın cevap vermek bile istemediği ancak soru karşılığında yaptığı açık yürekli açıklama da  tam yerine rasgeldi manzara koyduk şeklinde yorumlanabilir.

Uğur İbrahim Altay “Benden ve kurumumdan başka aleyhine sayısız davalar açılan kaç tane kurum ve kişi vardır. Sadece buna baksanız yeter…” İşte can alıcı cevap da buydu.

 MİRYOKEFALON ZAFERİ

Gelelim Çarşamba’ya.. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konuşma sırasında reklamını yapmayı da unutmadığı Evliya Çelebi Parkı’nda Miryokefalon Zaferi’nin 840. Yıldönümü anma etkinlikleriyle ilgili bilgiler verdi ve ilk yapılacak bu an ile ilgili açıklamalarda bulundu. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Müftülüğü Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı ile Konya Kültür ve Turizm Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen bilgilendirme toplantısı açıklamaların ardından tarih dersine dönüşse de ilk olması açısından önem taşıyordu. Vali Yakup Canbolat konunun önemine işaret ederek sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Konya’nın dışında başka yerlerin de sahiplenmeye çalıştığı Miryokefalon Savaşı’nın asıl yerinin Konya olduğunun tespit edildiği ve bu yüzden de bu yıl başlatılan anma etkinliklerinin geleneksel hale dönüştürüleceği bilgilerini aktaran Akyürek, geçmişe sahip çıkılmasının önemini vurguladı. Konya’da artık hareketli günler yaşanacak gibi görünüyor haydi hayırlısı…

 ALLAH RAHMET EYLESİN…

Bunların yanında Konya’nın tanınmış ve kabul edilmiş kendine has mahalli sanatçısı namı diğer Kör Ahmet lakaplı Ahmet Özdemir de hakkın rahmetine kavuştu. Bir kaç kez öldü diye yanlış haberleri yayılan Ahmet Özdemir bu kez gerçekten toprağa verildi. Allah rahmet eylesin. Sevenlerinin ve Konya’nın başı sağ olsun. Yeterince sahip çıkabildik mi o da tartışılır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.