Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gıda Güvenliği

A+A-

Tarladan sofraya gıda güvenliğinde; üretim, taşıma, depolama, satış yerleri ve tüketicilere önemli görevler düşmektedir.

Bu yazımızda bizler yani tüketiciler sağlıklı gıda tüketebilmek için neler yapabiliriz bu konuda paylaşımda bulunacağız.

Ülkemizde gıda kontrolünde ağırlıkla Tarım Bakanlığı ve belediyeler sorumludur. Ancak tüketiciler olarak bizde kendimizi bu kurumların elemanıymış gibi hissedip bazı konularda yardımcı olmalıyız. Tespit ettiğimiz yanlış ve eksikleri ilgili kurumlara telefonla veya yazılı olarak bildirmeliyiz.

Tüketiciler olarak nelere dikkat edeceğiz.

Sağlam, zedelenmemiş, bozuk olmayan besinler seçilmeli ve satın alınmalıdır. Açıkta satılan besinler alınmamalıdır. Ambalajlı besin satın alırken, ambalajın bozulmamış, yırtılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Tarım Bakanlığı’nca verilen üretim veya ithalat izninin tarih ve sayısı ambalajda yazıyor mu? Üretim ve son kullanım tarihi ambalajında yer alıyor mu?

Üretici firma adı ve adresi var mı? Ambalaj üzerinde içindekiler yazıyor mu?

Ambalaj üzerinde miktar ve fiyat yer alıyor mu? Dikkatle kontrol edilmeli ve çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi besinler, alışverişin sonunda satın alınmalıdır.

En kısa zamanda (en fazla 2 saat, sıcak havada en fazla 1 saat içinde) buzdolabına konulmalı,

donmuş besinler alışverişin sonunda alınmalı, çözünmemiş olmasına dikkat edilmeli, hemen

kullanılmayacak ise en kısa zamanda derin dondurucuya yerleştirilmelidir.

Kaynağı bilinmeyen (açıkta satılan) süt yerine pastörize ve uzun ömürlü sütler tercih edilmeli. Çiğ sütten yapılmış, olgunlaştırılmamış peynir satın alınmamalıdır. Kuru baklagilleri ve tahılları satın alırken böceklenmemiş, nemli ve küflenmemiş olmasına dikkat ederek almalıdır.

Kabuğu kırık, çatlak, kirli yumurta satın alınmamalıdır. Üzerinde etiketi olmayan, ambalajı bozulmuş ve kapağı bombeleşmiş (şişmiş) olan konserveler satın alınmamalıdır. Çapraz bulaşmayı (çiğ besinlerdeki hastalık yapıcı mikroorganizmaların kirli araç ve gereçlerle pişmiş yiyeceklere bulaşması ) önlemek için çiğ ve pişmiş besinler ayrı tezgâh ve bölümlerde hazırlanmalıdır. Buna dikkat etmelidir.

Et, balık, tavuk ile sebzeler için ayrı mekân, tezgâh, tahta ve bıçaklar kullanılmalıdır. Karışıklığı önlemek için her bölümde kullanılan araçlar ve tezgâhların renkli kodlama sistemi ile birbirinden ayırt edilmesi sağlanmalıdır.

Pastörize süt, buzdolabında 1-2 günden fazla bekletilmemeli, patates kuru, karanlık ve serin yerlerde saklanmalı, taze sebze ve meyveler, buzdolabında sebzelikte saklanmalıdır.

Çeşitli sebze ve meyveler (patlıcan, biber, kayısı, incir, bamya, domates gibi), kurutularak saklanabilir. Kurutma işlemi hava akımı olan ve gölge bir yerde üstü bez ile kapalı olarak yapılmalı, vitamin kayıpları oluşacağından güneş altında kurutulmamalı,

Yumurta, yıkanmadan buzdolabında saklanmalı, iki haftadan fazla bekletilmemelidir.

Bir iki gün içinde tüketilmeyecek olan et, tavuk ve balıklar birer yemeklik miktarlarda dondurularak saklanmalı, çözdürme işlemi oda sıcaklığında değil, buzdolabında yapılmalı

Çözdürülmüş et, tavuk ve balık yeniden dondurulmamalıdır.

Artmış et yemekleri, buzdolabında 1-2 günden; artmış etsiz yemekler ise 3-4 günden fazla bekletilmemeli, yemekler yeneceği kadarı ısıtılmalıdır.

Hoşça kalın.

 

           

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.