1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gıda Sektöründe İthalata Dikkat
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gıda Sektöründe İthalata Dikkat

A+A-

Konya Sanayi Odası’nda Tarımsal ve Hayvancılık Gıda Sektörü temsilcileri bir araya gelerek sorunları ve çözüm yollarını tartıştılar.
Toplantıda ele alınan konular ve kararlar son derece önemli olup, sektörü rahatlatacaktır.
Tarımsal ve Hayvancılık Gıda Sektörü temsilcilerinin ithalata karşı çıkıp, yerli üretimin desteklenmesi talebi yerinde olan bir taleptir. Umarım bu talep karşılığını bulur ve özellikle de etteki ithalat sona erdirilir. Diğer taraftan merdiven altı üretim ve kaçak kesim sektörü her anlamda olumsuz etkiliyor. Merdiven altı üretim ve kaçak kesim kayıt dışılık demektir. Kayıt dışılık demekte ekonomik kayıp ve sektör için zarardır. Bunun karşısında yapılacak olanda önüne geçilmesidir.
Et, süt, yumurta ve yem sanayicilerinin de katıldığı toplantıda sektörün insan sağlığını doğrudan etkilediğine dikkat çekilirken, sektörün en önemli sorunlarının başında ise merdiven altı üretim ve kaçak kesim gösteriliyor. Et sanayicileri uyarıda bulunarak “Kesinlikle hayvan ithal edilmemeli. Hayvan ithalatı sektöre darbe vurur. Et ihtiyacını karşılamak için ithalat yerine, yerli üreticilerle sözleşmeli hayvan üreticiliği sistemi geliştirilmeli ve kesimhanelere hayvan temin edilmeli” diyor.
Bu uyarı dikkate alınmalı ve ilgili kurumlar geç olmadan gerekenleri yerine getirmelidir.
Hayvancılığın desteklenmesi yerine günlük çözümlerle geçiştirilmesi gelecek açısından sektörü her anlamda olumsuz etkileyeceği ortada bir durumdur. Et sektörü temsilcilerini karamsarlığa iten en önemli konu ise artan et ihtiyacının hayvan ithalatıyla çözmenin sektöre darbe vuracağı endişesidir.
Sektörün bu endişeden kurtarılması tarım ve hayvancılığın geleceği açısından hayati bir önem taşıyor. Diğer taraftan yine bu toplantıda yem sektör sanayicileri ithalatta vergilerin yüksek olmasından dolayı maliyetlerin arttığını dile getirirken, çiftlikte yumurta üreten veya sadece tavuk üreten sektör temsilcileri kendilerine sanayi sicil belgesi verilmediği için indirimli elektrik kullanamadıklarından ve KOSGEB’in bazı desteklerinden yararlanamadıklarından şikâyet ediyor. Tarımsal ve hayvansal gıda sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin ölçek büyütmeleri, katma değeri yüksek ürünler üreterek ihracata yönelmeleri için daha fazla desteklenmelerini talep ediyorlar. Tarımsal ve hayvansal gıda sektörlerine yön veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyarıları dikkate alarak sektörün bu tür sıkıntılara düşmeden önce politikalar geliştirmesi en sağlıklı çözüm olsa gerek. İşin özeti sektör her anlamda daha fazla destek verilmesi beklentisi içindedir.
Konya’daki tarımsal ve hayvansal gıda sektörünün her anlamda desteklenmesi ve sorunlarının daha sağlıklı ve kalıcı halde çözüme kavuşturulması sektöre bir moral verip, endişelerinden kurtaracaktır.
Ne dersiniz? Henüz geç kalmış değiliz. Gıda sektörü temsilcilerine kulak verip, ithalatın önüne geçilmesi gerekmez mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.