1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Gıda ve Tarım’dan Ar-Ge zirvesi
Gıda ve Tarım’dan Ar-Ge zirvesi

Gıda ve Tarım’dan Ar-Ge zirvesi

Gıda ve Tarım’dan Ar-Ge zirvesi

A+A-

‘4.0 için Ar-Ge Zirvesi’nde konuşan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “İlk kez düzenlediğimiz Ar-Ge Zirvesi, ülkemizin teknolojiyi yakalama çabalarına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Geçmişte bazı basamakları atladık. Ama bu 4.0’ı atlamamamız gerekiyor” dedi.

 

Mehmet Günnar

‘Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite’ vizyonu ile eğitim-öğretim hayatına başlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, ‘4.0 için Ar-Ge Zirvesi’ gerçekleştirdi. Zirvede Türkiye’de Ar-Ge merkezlerinde üretilen bilginin, ürünün, yürütülen sürecin, yaşanılan sorunların ve önerilen çözümlerin sektör temsilcileri, araştırmacılar, akademisyenler ve paydaşlar bir araya gelerek çalışmaları masaya yatırıldı.

Türkiye’nin teknolojiyi en iyi şekilde adapte etmesi gerektiğini ifade eden Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “İlk kez düzenlediğimiz Ar-Ge Zirvesi, ülkemizin teknolojiyi yakalama çabalarına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Geçmişte bazı basamakları atladık. Ama bu 4.0’ı atlamamamız gerekiyor. Gıda, tarım, endüstri veya diğer alanlarda da atlamamalıyız. Teknolojik gelişmeler tüm sektörleri ilgilendiriyor. Şu anda yürütülen işlerin yüzde 90’ı bilişim teknolojileri üzerinden yürütülüyor ve birçok meslek ortaya çıkartılıyor. Bundan önce olmayan, daha önce olup tekrar gelişen, şekil değiştirip yeniden oluşan meslekler var. Son 10 yılda 2 milyon yeni iş alanı ortaya çıkartıldı” dedi.

Dijital dokunuşlar

Üretimde temel unsurlara dijital dokunuşlarında yer verilmesi gerektiğini belirten Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır ise, “Dijital dokunuşları tamamlarsanız sistem biyoloji, teknoloji ve ekonomi temelli olur. Bu da ekonomik bir sistem ortaya çıkarıyor ve sistem doğal, güvenli, yeterli ve sağlıklı oluyor. Asıl hedefimiz hastanelerin geliştiği bir dünya yerine hastalıkları önleyici gıdalar ve ilaç üretimi yapılması. Yani kısacası hedefimiz insana yakışır bir sistem oluşturmak. Ham madde üretimini dengeleyen bir yol ortaya çıkaramıyorsanız ondan sonraki arz talebin sizden istediklerini yerine getiremezsiniz. Teknolojiyi ve endüstri yönetimini iyi yaptınız ama üretim maliyetini orta sınıf ve alt sınıfın rahatlıkla elde edebileceği maliyet oranına getiremezseniz yaptığınız iş sadece para sahiplerinin faydalanacağı bir hizmete dönüşür. Bunun da insanlıkla alakası yok” diye konuştu.

 

Zirveye Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Uzmanı Mustafa Keçeli, Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı Fatih Morbel, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez, ABH-Konya Şeker Atıştırmalık İş Üniteleri Koordinatörü Rafet Karataş, sektör temsilcileri, araştırmacılar, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.