1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Gıdada İsrafı Önleyelim
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gıdada İsrafı Önleyelim

A+A-

Günümüzde dünyada üretilen gıdaların neredeyse 3’te 1’i ziyan oluyor. Tarlada çürüyerek, tedarik zincirinde bozularak veya satın alındıktan sonra çöpe dökülerek israf edilen bu gıdalar, açlık çeken yaklaşık bir milyar insanı doyurmaya rahatlıkla yetecek seviyede. Fakat yanlış kararlar ve uygulamalar nedeniyle bir milyara yakın insan açlık çekmeye devam ediyor ve yılda milyarlarca dolarlık gıda çöpe gidiyor. Üstelik çöp sahalarına atılan gıdalar, küresel ısınmayı da olumsuz etkiliyor. Bu sorunla başa çıkmak için öncelikle gıdaya bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor.

***

Gıdada israfı önlemek için şu yollara başvurmamız gerekiyor: Değişim evde, planlamada alışveriş listesinde, buzdolabında başlıyor. Menülerinizi planlayın. Böylece ihtiyaç duyduğunuz kadar alışveriş yapar, artan yemekleri nasıl değerlendireceğinizi önceden bilir ve israfı önlemiş olursunuz. Alışveriş listenizi hazırlarken gerçekten ihtiyacınız olan ve kısa zamanda pişirip hazırlamayı düşündüğünüz gıdalara odaklanın.  Alışverişinizi haftalık yapıyorsanız, sadece o hafta yiyeceğiniz ürünleri alın. Buzdolabınızda uzun süre bekleyen ürünlerin yemeğe dönüşme ihtimalinin azaldığını unutmayın. Bu ihtimali artırmak için hangi gıdanın nasıl en iyi şekilde saklanacağını öğrenin. Örneğin bazı sebzelerin hava alması, bazılarının vakumlu kaplarda saklanması gerekir. Bu tip kuralları öğrendikçe gıdaların daha uzun süre taze kalmasının sırrını da çözmüş olursunuz.

***

Ambalajların üzerine eklenen pişirme ve saklama öneriler de israfın önlenmesi anlamında tüketiciye iyi bir çözüm sunabiliyor. Gıda israfıyla ilgili en tartışmalı konu ise son tüketim tarihi etiketleri. Bu sorunla başa çıkmak için yöntem, gıda etiketlerinin sadeleştirilmesi ve tüketici tarafından daha net anlaşılacak şekilde iki tarih verilmesi: Kolay bozulur gıdalar için ‘son tüketim tarihi’. Dayanıklı gıdalar için ‘kaliteli tüketim tarihi.’ Ben de herkesi gıdaya farklı bakmaya hem almadan hem de atmadan önce bir kere daha düşünmeye davet ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.