1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gıdada İsrafın Zararı Hepimize
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gıdada İsrafın Zararı Hepimize

A+A-

Ülkemizle birlikte dünyada her geçen gün gıdada israf giderek artarken, bu durum ciddi boyutlara da ulaşmış durumda.

Başta gıda olmak üzere dünya genelindeki zararı her yıl 800 milyar dolar iken, ülkemizde ise yıllık 214 milyar liraya ulaşıyor.

Bu para çöpe gittiği gibi, bunundan dolayı da hepimiz olumsuz yönde etkilenmekteyiz.

İsraf en çok ekmekte karşımıza çıkıyor. Ülkemizde günde 5 milyon ekmek çöpe atılırken, bunun da parasal karşılığı 5 milyon TL’dir.

Şehrimizde de günlük 50 bin ekmek israf edilirken, oluşan zarar ise 50 bin liradır.

Diğer taraftan her yıl ülke genelinde 1,7 milyar ekmek, 18 milyon ton meyve ve sebze çöpe atılıyor.

Peki, israftan dolayı boşa giden parayla neler yapılabileceğini hiç düşündük mü?

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın açıklamasına göre, 214 milyarlık liralık para ile ülkemizde 171 okul ve 11 bin hastane yapabiliriz.

Dinimiz kötü bir alışkanlık olan israfın her türlüsünü yasak ettiği kadar, aksine daha tutumlu, daha dikkatli davranmayı ve israf etmemeyi bizlere emreder.

Öyle ise israftan kaçınmak ve israfı önleyecek tedbirleri almak bizlerin bir görevi olmalıdır ki, zararı hepimize olmasın.  

***

İsrafın önüne geçmek için birçok ülkeyle birlikte, ülkemizde de çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Söz konusu kampanyalarla ciddi anlamda israfın önüne geçilse de yeterince başarılı olunamıyor. AB ülkelerinde yılda 22 milyon ton yiyecek çöpe atılırken, bunun karşısında birçok ülkede de gıda maddelerinin çöpe atılması yasaklanıyor.

Bunun yanında son kullanma tarihi geçen gıda mamullerinin hibe edilmesi ya da yeniden değerlendirilmesi mecburi hale getiriliyor. Satılmayan gıda maddelerini de ücretsiz olarak ihtiyacı olanlara veriliyor. Son yıllarda ülkemizle birlikte şehrimizde de bu kültür gelişmeye başladı. Umarım bu şekildeki davranışlar artarak devam eder. İsrafın önüne hep birlikte geçeriz.

***

Ekmek israfı konusunda görüştüğüm Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Son yıllarda israf konusunda sevindiren gelişme vardır. Bu gelişme geçen yıllara oranla ekmek israfının şehrimizle birlikte ülke genelinde düşmesidir. Bu olumlu gelişmenin nedenlerin başında Cumhurbaşkanımızın başbakan iken Türkiye genelinde başlattığı ekmek israfının önlenmesine yönelik kampanyası ve vatandaşlarımızın bilinçlenmesidir. Konya son yıllarda ekmek israfı konusunda bilinçlenerek üzerine düşeni en iyi şekilde yaparak yüzde 50 başarı elde etti. Bu başarı da vatandaşlarımızın bilinçlenmesinin çok büyük bir katkısı vardır. Ancak bu başarı yeterli değildir. İsraf oranın daha aşağıya çekilmesi için halkımız daha çok bilgilendirilmeli ve israf daha az oranlara indirilmelidir” diyor.

Vedat Honça, israf konusunda herkesin bilinçlenmesi gerekirken, israfın önlenmesine yönelik kampanyaların devam etmesini isterken de, tüketebileceğimiz kadar ekmekle birlikte gıda ürünleri almamız konusunda bizleri uyarıyor.

***

Sonuçta hep birlikte israfın önüne geçmek istiyorsak, yapılması gereken tüketeceğimiz kadar başta ekmek olmak üzere sebze ve meyve almalıyız.

Fazlasının zarar olduğu düşüncesiyle bugünden itibarın israfın önüne hep birlikte geçmeliyiz.

Bu bizler için hem vicdanı, hem ahlaki, hem de insanı bir görevimiz olsa gerek. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.