1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Girişimcilik Ruhu Kalkınmada Etkendir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Girişimcilik Ruhu Kalkınmada Etkendir

A+A-

Girişimci üretim için bir işe girişen, kalkışan kimsedir. Müteşebbis ve ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse olarak tanımlanır.

Ülkemizde girişimciliğin ekonomideki olumlu katkısının önemi giderek benimsenmeye başladı. Bu anlamda girişimciler toplumun ekonomik gelişiminde en önemli oyunculardır.

Her geçen günde yeni fikirler ve yöntemler geliştirerek ülkemize olumlu katkılar sunmaya devam ediyorlar.

Bir yandan yeni fikir ve ürünler üretirken, bir yandan da istihdam oluşturulmasında rol oynuyorlar. Diğer bir anlamda yeni sektör ve endüstrilerin doğmasına yol açıyorlar.

Yeni teknolojileri kullanan sektörlerde de verimlilik artarken, ekonomik büyümede hızlanmaktadır. Bu nedenle girişimciler her yönüyle yeterince desteklenmeli ve var olan sorunları çözüme kavuşturulmalıdır.

Günümüzdeki rekabetçi piyasa düzeninde, mutlaka ürün ve hizmette katma değer oluşturmak gerekiyor. İşte burada girişim ruhuna sahip olmak her zamankinden daha değerli bir hale geliyor. Gelişmiş ülkelerde girişimcilerin ekonomiye verdiği katkılarından dolayı desteklenirken, iş hacmi içinde teşvik ediliyorlar.

Ülkemizde de bu konunun üzerinde son günlerde önemli ölçüde durulurken, başarılı sonuçlar elde etmek içinse sivil toplum örgütleri ve şirketlerin de devletle el ele çalışması gerekiyor.

&&&

Ülkemizdeki toplam işletmelerin yüzde 90’nına yakınını KOBİ’ler oluşturmaktadır. Maddi boyutu incelendiğinde istihdamın yüzde 70’ini, yatırımlarında yüzde 30’unu, ihracatında yüzde 60’a yakınını gerçekleştirmektedir.   

KOBi’ler kurumsal firmalara göre çok farklı dinamikler gösteriyor. Her şeyden öte KOBİ yöneticileri bizzat girişimcilerdir. Girişimci ruhuna sahiptirler. Nedeni ise, profesyonel yönetici firmaya maaşı ile bağlıyken, kendi işletmesini yöneten girişimci bütün maddi risklerin yani sıra itibarına da firmaya bağlamıştır. İşte bütün bunlardan dolayı ülkemiz şartlarında girişimcilikle öncelikli olarak ilişkilendirilmesi gereken yapılardır.

&&

Sonuç olarak girişimcilerdeki en büyük özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Girişimci ileriyi görebilme yeteneğine sahiptir. Yenilikçi, analiz yeteneği ve risk üstlenme özelliği, örgütlenme yeteneği, iletişim kurma becerisi, başarma hırsı, karar verme yeteneği, liderlik nitelikleri, rekabetçi anlayış ve tutumlu olma gibi özellikleri vardır.

Tabi ki iyi bir girişimci olabilmek içinde iyi bir eğitim almak, dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak ve en önemlisi de yeniliklere açık olmak gerekiyor.

Bir ülkenin ekonomik kalkınmasını hızlandırması için girişimcilik potansiyeline sahip bireylerin sahaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin geleceği olan gençlerin özellikle bu yönde teşvik edilmelerinin yanında, eğitim sisteminin de bu konuya daha da ağırlık verilmelidir.

 

Yani, girişimcilik aslında insanlara ilkokuldan başlayarak verilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.