1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Girişimcilikte Para Öncelik Olmamalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Girişimcilikte Para Öncelik Olmamalı

A+A-

Duelcom İnternational Yabancı Dil Eğitim Merkezinin Konya şubesinin davetlisi olarak Konya’ya gelen Deulcom İnternational’ın CEO’su ve Türkiye’de 2011 yılının Genç İşadamı seçilen Baybars Altuntaş, Selçuk ÜniversitesiYenilikçi Fikirler Topluluğu ile Yenileşim Okulunun birlikte düzenlediği “Girişimcilik ve Kendi İşini Kurma” konulu seminere katılarak öğrencilere iş dünyasındaki tecrübelerini ve girişimciliği anlattı.

Altuntaş’ın, girişimcilikte insan koleksiyonunun önemi üzerine söyledikleri dikkatimi çekti. Sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim: “Her yaştan ve her kesimden insanla iyi ilişkiler içerisinde olmalıyız. İnsan koleksiyonu yapmalıyız. Doğru modeller önemlidir. Ektiğiniz şeyler doğru olmalıdır” diyor.

Demek ki, girişimcilikte temel kural insan koleksiyon oluşturmak. İnsan koleksiyonuna önem vermek şarttır. Her meslekten insanlarla ilişkilerimizi iyi düzenlemeliyiz.

 Her şeyin para olmadığına dikkat çeken Altuntaş, bu konu da şunları dile getiriyor: “Her şey para demek değil, olayları pozitif şekilde algılamalıyız. Girişimcilik insanının kendisi olmaktır. Mutlu ve huzurlu eden ne varsa onu yapmalıyız. İnsan hayatında belli bir ömür var. Bunun en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Ne iseniz osunuz. Hiç çekinmeyin. Kararı siz verin.

Kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız.”

Günümüzde paranın ön palana çıktığını görüyoruz. Altuntaş’ın dediği gibi para öncelikli olmaktan çıkmalıdır. Önce kendimiz olmalı ve sonra kendimizi iş hayatına vermeliyiz.

Girişimcilikte hedef kitle seçimini öncelik vermeliyiz.

Bu konu da Baybars Altuntaş, girişimcilere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Hedef kitle seçimi önemlidir. Sermaye ve çevre olmadan yatırım yapılmaz karamsarlığına hiç gerek yok. Bundan kurtulmamız gerekir. Doğru olan iş fikri kadar değerli bir sermaye tanımadım. Başaramadıysanız bir sonraki adımı düşün ve ona göre hareket edin. Sosyal ve ticari girişimcilik önemlidir. İş fikirlerini geliştirip kurarken, önce satacaksın. Sonra harcayacaksın.

Girişimci bardağın dolu kısmına bakar. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Ama battaniyeyi de unutmayın. Ne dersek diyelim. Yaptıklarımızda başarı varsa, bunun içinde ilahi bir güç vardır. Allah’a teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar bir dediğimi iki etmedi.”  

Bu tavsiyelere katılmamak mümkün değil. Demek ki,  girişimcilikte hedef kitle seçimini iyi yapmalıyız. Ama tedbiri de elden bırakmamalıyız. Belli riskleri almalıyız. Yani girişimci cesaretli olur. Öngörülü olur. Sonra da hedefini iyi belirler. Günümüzde ortaklık kültürü de önemlidir. Girişimcilikte ortaklık kültürünün gelişmesi hayati bir önem taşıyor. Bunu sağlayamadığımız takdirde işler zorlaşıyor. Öyle ise ortaklık kültürünü geliştirmeliyiz.

Bunun yanında girişimciliğin önem sorunlarından birisi de yabancı dildir. Girişimcilerimiz yeterince yabancı dil bilmiyor. Öyle ise işe yabancı dil öğrenme ile başlamalıyız.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.