1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Gladyatör Tipi Demokrasi ve Biz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gladyatör Tipi Demokrasi ve Biz

A+A-

Geçmişte arenada, kılıç ustası gladyatörler, bilek gücü ve beden çevikliği ile vahşice ölümüne dövüşüyorlar ve izleyenleri eğlendiriyorlardı. Böyle vahşeti izleyerek eğlenen insanları düşünebiliyor musunuz? Gösteri vahşi, izleyici vahşi.

*

Geçmişte ve günümüzde tiyatroda, söz ve düşünce ustası sanatçılar, insanca konuşarak kurgu ve senaryo üzerinden kah üzerek veya güldürerek, kah düşündürerek, izleyenleri eğlendirmekte ve hatta eğitmekte.  Gösteri medeni, izleyici medeni.

*

Günümüzde TV’de siyaset ustası adaylar, gladyatörler gibi rakibinin karşısına çıkıp gerek laf sokma, gerekse devletin milletin geleceği için projelerini anlatma ve gerekse yanlışlar ile doğruları ayırıp izleyicilerin gözüne sokma çabası ile oy toplamaya çalışıyorlar. Tabi bunu her ülkede görmek mümkün olmuyor. Bunu görebileceğimiz ülkelerin temel özelliği demokrasinin hakkını veriyor olmaları.

*

Böyle ülkelerde, siyasetçi adaylar, gladyatörler gibi karşı karşıya geçip beyin gücü ile dil çevikliği ile izleyen seçmen kitlesinin oyunu hak edebilmek için konuşuyorlar... Tarihteki öldüresiye dövüş müsabakalarını günümüzde insanca konuşma, tartışma, münazara ile bir tür siyasi gösteri gibi uyguluyorlar.

*

Önceki gün ABD’nin iki başkan adayı gladyatörler gibi çıktı yine TV ekranlarına ve eteklerindeki taşları döktüler ortaya. Her iki siyasi görüşün tarafı seçmen de izledi bu gösteriyi… Böyle bir gösteriyi sadece iki adayın ekrana çıkıp tartışması olarak görmek eskik olur, bu gösterinin altında tüm toplumu ve devlet kurumlarını içeren büyük ve kapsamlı bir demokrasi bilinci ile demokrasi alt yapısı vardır. Bu altyapıda iyi hatiplerin seçmeni etkileyip kendini seçtirebileceği bilgisi yanında söz malzemesi biten hatiplerin demagoji ile halkı kandırmaya çalışacağı tecrübesi var. Bu bilgi ve tecrübeler ile siyasette kandırmayı değil hak etmeyi sağlayacak demokrasi kültürü var.

*

ABD bu kültürü Yunanistan’ın tarihi birikiminden aldığını kabul ederek Yunan kültürüne saygı duyar, muhabbet besler.

*
Yunan’a saygı duyan ABD’nin dünya düzenindeki konumunu anlatmaya gerek yok. Kendi gölgesinde sorunu olan da söz hakkını artırmak isteyen her devlet veya siyasi görüş
ABD’nin muhabbetini kazanmak ister. Bunlardan birisi de Ermenilerdir… Zamanında ABD’ye göç eden Ermeniler çocuklarını eve ekmek getirsin diye çıraklığa göndermek yerine ekonomi, siyaset, medya, hukuk, sanat, bilim, sanayi, teknoloji alanlarında eğitime göndermiştir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan Ermeni çocukları ise ABD’nin muhabbetini kazanmak ile yetinmemiş, ABD’nin gerek devlet kurumlarında, gerek siyasetinde ve gerek medya şirketlerinde önemli makamlara yükselerek söz sahibi olmuş veya söz sahibi olanlar üzerinde etki kurmuş ve Ermeni diasporasını güçlendirmişlerdir.

*

Aynı Ermeniler, Fransa’da da aynı anlayış ile hareket etmiş ve aynı başarıyı(!) sağlamıştır.

*

Şimdi gelelim bize. Vatanımızın güneyinde, Doğu Akdeniz’de vatanımızın kuzey doğusunda kardeşimiz Azerbaycan’da bizimle uğraşanların kim olduklarını görenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır umudundayım.

*

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.