1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. GÖKCEM Dünyaya Model
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

GÖKCEM Dünyaya Model

A+A-

Konya hayırseverliği ve hayırsever insanların yaptıklarıyla her zaman Türkiye genelinde örnek gösterilen illerdendir. Buna en son örnek de GÖKCEM Konya Down Cafe ve Restoran’ın başarısının dünyaya model olarak gösterilmesidir. Dünyaya model olarak gösterilen GÖKCEM’in kurucularından olan Yasemin ve Uğur Devecioğlu ailesini kutlarken, Konyalılar olarak da bu kurumlara destek olmamız gerektiğini hatırlatırım. Konya’nın gururu olan GÖKCEM’in neden dünyaya örnek bir model olarak gösterildiğini sizlerle paylaşmak istedim. İstanbul'da gerçekleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından düzenlenen 'İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkelerde Engelli Bireylerin İstihdamı Konferansı’nda GÖKCEM’in engelli bireylere istihdam sağlaması örnek bir model olarak gösterildi. Konferansa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile 57 ülkeden yaklaşık 70 davetlinin katılması da dikkat çekicidir. Konferansın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon engelli kişi olduğunu anımsatırken,"Özel sektörde engelli istihdamını teşvik ediyor, kamuda istihdam alanlarını genişletiyoruz. Bize düşen tüm engelleri ortadan kaldırmak, her türlü imkân ve fırsatlardan engelli bireylerin faydalanabilmesini sağlamaktır. İlk kez gerçekleştirdiğimiz bu konferansla engelli istihdamına yönelik ortak eylem planı oluşturmak somut sonuçlar elde etmek tüm engelliler için yeni bir umut olacaktır. Karşılıklı attığımız her adımda bir engelliyi hayata bağlamak dünyanın en büyük mutluluğu olacaktır. Bu düşünceler içerisinde gereken yatırımlarını yapan ve engelli bireylere istihdam sağlayan Gökcem Konya Down Cafe ve Restoran kurucuları gibi tüm girişimcileri yürekten kutluyorum” diyor.

***

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın konuşmasının devamında GÖKCEM gibi kuruluşların kendi kaderine terk edilmemelerinin yanında, sürekli her konuda desteklenmesi gerektiğini dikkat çekiyor. Bunun için de o şehrin tüm idarecileri ve sivil toplum kuruluşları üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir diyor. Sosyal devlet toplumsal barışın teminatıdır. Eşit ve adil hizmet anlayışıyla toplumun dezavantajlı kesimlerini hayata bağladığını vurguluyor. Güçlülerin değil, zayıfların hukukunu koruduğunu, bu anlayışla konferansın engellilerin istihdamına ve sorunlarına yönelik duyarlılığın ve çözüm arayışlarını artmasına vesile olmasını temenni ediyor. Konya’nın Gururu olan GÖKCEM Konya Down Cafe Restoran Kurucusu Yasemin Devecioğlu da burada yaptığı konuşmasında, “Biz bu adımı sadece kendi evladımız için değil kendi evladımız gibi olan tüm bireyleri yüreğimize basarak attık. Şükürler olsun ki bu gün Konya'nın en gözde yerinde hizmete açtığımız Gökcem Konya Down Cafe Restoran da 12 engelli yavrumuz istihdam ediliyor. Bu yavrularımız asgari ücretin üstünde aldıkları maaş ile 10 yıl sonra emekli olabilecek şekilde düzenli olarak gösterilen sigortaları ile bırakın ailelerine yük olmayı ailelerinin geçimlerini üstlenen ve bu sorumluluklarını en iyi şekilde uygulayan birer birey konumuna geldiler. Bu günlere gelmemizde büyük katkıları olan,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız da bu güne kadar görev yapan tüm bakanlarımız ile bu gün aynı görevi büyük bir başarı ile yürüten ve bizleri yalnız bırakmayan Fatma Betül Sayan Kaya Bakanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Ayrıca ilk günden bu güne kadar bizlere her konuda yol gösterici olan Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran ile İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar Büyükkayaer hanımefendiye tüm bireylerimiz adına teşekkür ediyor, konferansa katılan tüm davetlilere saygılarımı sunuyorum" diyor.

***

Yasemin Devecioğlu, 12 engelli bireyin istihdam edildiği GÖKCEM Konya Cafe ve Restoran için hazırlanan video gösterisi eşliğinde çalışmaları ve istihdam konusunda geniş bir sunum da yaptı. 8 yıl önce atılan küçük bir adımın bu gün tüm dünyaya örnek teşkil edebilecek bir noktaya gelmesinden dolayı da mutlu olduklarını dile getiriyor. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Aile ve Sosyal İşler Daire Başkanı Cezayirli Dr. Fadila Grine ise yaptığı konuşmasında İslam ülkelerinde engelli bireylerin ekonomik ve sosyal hayattan kopuk yaşadığını ifade ederek, Türkiye'nin özellikle GÖKCEM gibi engelli bireylere istihdam sağlayan kuruluşların başarıları ve eğitim modelleri ile İslam ülkelerine model olabilecek konumda olduklarını söylerken de başarılarından dolayı Yasemin Devecioğlu'nu özellikle kutluyor. Son söz olarak söylemek isteğim ise Konya’nın gururu olan ve İslam ülkelerinde örnek olarak gösterilen GÖKCEM Kafe’ye bir gün sizler de giderek onlara destek olmanızdır. Mutlaka Meram Yaka’daki ana yol üzerindeki GÖKCEM kafeye giderek bu kardeşlerimizin mücadelelerini görmeniz ve onların ikramlarını tadarak yanında olmaktır.

Ne dersiniz sizce de öyle yapmanız gerekmez mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.