1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Gökkuşağı’na Dokunmayın
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Gökkuşağı’na Dokunmayın

A+A-

Alışveriş ve eğlence merkezleri temel ihtiyaçların karşılandığı yerler. İnsanlar buralarda gerek ihtiyaçlarını karşılar, gerekse eşi, dostu veya arkadaşıyla hoşça vakit geçirirler. Selçuk Üniversitesi Alâeddin Keykubat Kampusu içerisinde bulunan Gökkuşağı Alışveriş Merkezi de bu yerlerden birisi. Ne yazık ki yaklaşık 60 bin öğrencinin, Alâeddin Keykubat Kampusu içerisinde ihtiyaçlarını karşılayabildiği tek mekân olan Gökkuşağı Alışveriş Merkezi, en zor günlerini yaşıyor. Konumuza geçmeden hemen önce Gökkuşağı Alışveriş Merkezi hakkında kısaca bilgi verelim.

***

1999 yılında hizmet vermeye başlayan bu merkezde büyüklü küçüklü yaklaşık 75 işyeri bulunuyor. Ortalama bin kişinin geçimini sağladığı bu alışveriş merkezinin sahipliğini ise Selçuk Üniversitesi üstleniyor. Yani Gökkuşağı esnafının hepsi kiracı. 14 senedir bulunan alışveriş merkezinde geçtiğimiz günlere kadar esnaf da halinden memnundu, öğrenci de. İşte ne olduysa Selçuklu Belediyesi’nin 10 gün önce göndermiş olduğu yıkım kararı tebligatlarından sonra oldu. Belediye Encümeni 2002 yılında aldığı karar neticesinde Gökkuşağı Alışveriş Merkezi’nin ruhsatsız olduğunu ve yıkılması gerektiğini belirtti. Açılan davaların ardından 2011 yılında encümen haklı bulundu ve yıkım işlemi mahkeme kararınca onaylandı. Tekrar hatırlatalım. 1999 yılında yapılan alışveriş merkezinin ruhsatsız olduğu 2002 yılında belirlendi. Yani arada koskocaman 3 yıl var. Madem alışveriş merkezi ruhsatsızdı, inşaat yapılırken neden müdahale edilmedi ya da yapıldıktan 3 yıl sonra yıkım kararı çıkarıldı? Üstelik şöyle bir ayrıntıyı da atlamamak gerekir. Esnafın söylediğine göre belediye 15 Şubat’ta yapılacak yıkım işlemi için öncesinden bilgilendirme yapmadı. Ekmek kapılarının kapanacağını öğrenen esnaf ise şu günlerde kara kara düşünüyor. Bu günlerde rahatlatıcı bir bilgi olarak belediye ile üniversite arasında görüşmelerin devam ettiği, yıkım kararının mahkeme süreciyle şimdilik durdurulduğu söyleniyor. Sonrası meçhul…

***

Bizim tahminlerimize göre belediye ruhsatsız olduğu gerekçesiyle alışveriş merkezini yıkacak. Peki ya esnaf? Onların durumu ne olacak, esnaf geçimini nasıl sağlayacak? Zaten çalışanların çoğu asgari ücretle geçinen insanlar. Buranın yıkılması dâhilinde bunca insanın günahı kimin boynuna? Esnaf yıkım olursa direneceğini söylüyor. O gün geldiğinde onca acının faturası kime kesilecek? Gökkuşağı Alışveriş Merkezi demek yüzlerce insana ekmek kapısı demek, binlerce öğrencinin ihtiyacını karşıladığı mekân demek. Bize göre Selçuklu Belediyesi bu vebalin altına girmek yerine alışveriş merkezine ruhsat çıkarmalı ve esnafı da öğrencileri de mağdur etmemeli. Eğer ki Gökkuşağı Alışveriş Merkezi yıkılırsa, bu yıkım Selçuk Üniversitesi’nin tarihine kara bir leke olarak geçecek.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.