1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Gönül Coğrafyası
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gönül Coğrafyası

A+A-

Dünyanın yüce ordusunun barışı tesis etmek adına başlattığı operasyon farklı din ve milletlerden layık-ı veçhile destek gördü, görmeye de devam ediyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, “Barış Pınarı Harekâtı'nın barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz” açıklamasını yaparken, Kuzey Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), “Gözümüzün nuru anavatanımız Türkiye, bu tehlikelere son vermek üzere TBMM'deki bütün (HDP hariç) partilerin desteğini sağlayarak bölgeye barış ve huzur getirmek için haklı olarak Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatmıştır” dedi.

Destek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayan Pakistan Başbakanı İmran Han başarı dileklerini iletirken resmi açıklamada, “Terörün 70 binden fazla can aldığı, 3 milyondan fazla mültecinin bulunduğu bir ülke olarak Pakistan, 40 bin vatandaşını teröre kurban etmiş Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehdit ve zorlukların farkındadır. Pakistan her zaman olduğu gibi Türkiye'nin arkasındadır ve Türkiye'yi tamamen desteklemektedir. Türkiye'nin güvenliği, bölgesel istikrar ve Suriye'de barışçıl çözüm için attığı adımları destekliyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz” denildi.

Venezüella'nın Ankara Büyükelçisi JoseGregoriaBrachoReyes, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsil ettiği hükümet kadar da barışın ve demokrasinin yanında olan bir hükümet bulunmamakta. Dünyanın imparatoru olduğunu zanneden ülke tarafından gelen tehditleri kabul etmememiz lazım” diyerek Amerika’ya karşı duruşunu da gösterdi. Reyes, “Biz her zaman barışın, demokrasinin arkasındayız ve şu anda Türkiye de tamamen barışın ve demokrasinin yanında yer almaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı zamanda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kardeşi, arkadaşıdır. Biz her zaman Türkiye’nin yanında olacağız” diyerek iki ülke arasındaki birlik ve dayanışmanın boyutunu gözler önüne serdi.

Sırbistan Sancak Demokratik Eylem Partisi Genel Başkanı, Sancak bölgesinin en önemli siyasi portresi SulejmanUgljanin, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye-Suriye sınırındaki güvenliği sağlamak amacıyla gösterdiği tüm çabaları desteklediğini’ açıkladı.

Ve Katar… Son yıllarda Türkiye olan sıkı işbirliği sebebiyle ablukaya alınan İslâm dünyasının parıldayan yıldızı Katar ‘operasyonu desteklediğini ve gerekli olan her türlü desteği sağlamaktan çekinmeyeceğini’ açıklayarak Türkiye’nin yanında durdu.

**

Macar Türklerinden

Endülüs İspanyası’na

Türkiye’ye en açık ve net destek açıklaması yapan ülkelerden biri Hristiyan Batı Dünyasının içinde yer almasına rağmen Macaristan oldu. Devlet Başkanı GergelyGulyas,  “Türkiye kendi topraklarında ikamet eden 4 milyon mülteciyi kendi ülkesine geri ulaştırmak istiyorsa o zaman bu girişimi desteklenmeli” diyerek batı dünyasına karşı Türkiye’nin yanında durdu. Macaristan AB’nin Türkiye’yi kınama bildirisini de imzalamayarak bir süre bloke etti ve bu şekilde Avrupa’ya bir mesaj vermiş oldu.

Son dönemde, Türk ırkından geldiklerini kabul ederek batı dünyasını şoke eden Macaristan, dindaşların gösteremediği dayanışma örneğini sergileyerek yeni dönemin kapısını araladı.

İspanya NATO Delegasyonu da, operasyon hakkında yaptığı paylaşımda “Türkiye'ye destek, ittifakın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor” ifadelerine yer vererek destek oldu.

Dünya en yakın zamanda ‘Türkiye’nin haklılığını bütün hücreleriyle kabul ettiğinde’ bugün aykırı saflarda duran ‘yerli ve yabancı ötekilerin’ durumunu çok merak ediyoruz, çok!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.