1. YAZARLAR

  2. Bekir Köksal

  3. Google’dan Online Oyun Konsolu
Bekir Köksal

Bekir Köksal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Google’dan Online Oyun Konsolu

A+A-

Oyun dünyasının geleceğine dair önemli bir duyuru yapıldı bu hafta. Google tarafından. Stadia adında bir servis tanıtıldı. Bu gelişmeler sadece oyun severleri ilgilendirmiyor. Teknolojinin hayatımıza nasıl etki ettiğini ve dönüştürebildiğini de gösteriyor.

Stadia bir bulut oyun servisi. Yani oyunları kendi konsolunuza, bilgisayarınıza yüklemeyeceksiniz. Onlar Google’ın veri merkezlerinde yüklü olacak. Size sadece görüntüsünü gönderecek, akıtacak. Biz zaten YouTube’dan oyun oynayanların görüntüsünü izliyorduk. İşte bu servis sayesinde tek bir düğmeye basarak oynamaya başlayabileceğiz. Üstelik istersek oyunun başından değil de izlediğimiz oyuncunun bulunduğu konumdan ilerleyebileceğiz. Ya da bilgisayarda oynamaya başladığımız bir oyuna yolda cep telefonumuzdan devam edip, eve gelince büyük ekran TV’nin karşısına geçip bitirebileceğiz. Tanıdık geldi mi bu konsept? Netflix ya da BluTV gibi platformların dizilere ve filmlere yaptığı şeyi Google oyunlara yapmaya çalışıyor.

***

Teknoloji dünyasında ilk ve tek olmak yeterli değil. Geliştirdiğiniz ürünün insanların hayatında bir yer etmesi gerekiyor. Google’ın Stadia ile oyun dünyasına en büyük vaadi bu bence. Oyunları daha erişilebilir hale getirmek. Kolayca başlatmak. Üstelik 4K çözünürlüğünde saniyede 60 kare HDR (yüksek dinamik aralığına sahip renklerle dolu) görüntülerle yapacağım bunu diyor. Büyük vaatler. Peki bu işi kıvırabilir mi? Sonuçta Google’ın geçmişte başlatıp da devamını getiremediği pek çok servisi var. Daha geçen gün Google Plus’tan verilerimi indirdim, çünkü yakında kapanacak. Oysa açılışını daha dün gibi hatırlıyorum. Ne büyük vaatlerle başlamıştı. İşin içinde sosyallik katmanı olan projelerde Google mühendislerinin pek de başarılı olduğu söylenemez.

Fakat yeni duyurdukları bu Stadia, YouTube’a biraz daha yakın gözüküyor. YouTube’un neleri değiştirdiğini biliyoruz. Başlangıçta ona gelip geçici diyorlardı. Şimdi herkes akın akın buraya gelmeye çalışıyor. Ya da buradakileri TV’ye transfer etmeye…

***

Google Stadia’nın iş modeli ve ücretlendirmesi nasıl olacak henüz çok açık değil. YouTube’da olduğu gibi reklamlı/ücretsiz ve reklamsız/Premium gibi bir model olabilir. Çıkış tarihi de çok açık değil. 2019 yılı içerisinde önce ABD’de başlayacak. Sonra yavaş yavaş servis verdiği alanların sayısını arttıracak. Çünkü en önemli gereksinimi hızlı ve stabil bir internet altyapısı. Geçenlerde yaptığım canlı yayındacep telefonları için 5G hızın geldiğini duyurmuştum. Böylesi bir hız, işte Stadia gibi yeni nesil platformlar için gerekli olacak.

Böyle hep -caklı -cekli konuşuyoruz. Çok uzak bir hayal gibi gözüküyor. Sonra bir de bakıyoruz hayatımızın içine girivermiş. Sanki ondan önceki dünyayı hatırlamaz oluyoruz. Yeni teknolojileri, daha ortaya çıkmadan gelişim aşamasında takip etmek, trendlerin hangi yöne doğru gittiğini izlemek, bilinçli bir son kullanıcı olabilmek açısından önemli.

Önceki ve Sonraki Yazılar