1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Gören Göze Parmak Gerekmez
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gören Göze Parmak Gerekmez

A+A-

Gözüne parmağın ile soksan da gerçeği görmek istemeyen, görmez. Bunların bir türü de var ki, görenlerin uyarılarına da kulak vermez. Zır cahil gibi köp kör olanlar, uyaranları düşmanlaştırır bir de.

*

Akıl, gözü ile gördüğü kulağı ile duyduğu şeyleri birbirine bağlayarak algılar oluşturur ve algıları anlamlandırmaya çalışır. Akıl, beyin ile kalbi birlikte kullanarak bu anlamlandırmalar üzerinden kararlar verir. Tabi, her akıl, kalp ile beyni birlikte kullanamaz ve tam analiz edemediği algılar üzerinden kararlar yerine zanlar üretir. Allah, Kur’an-ı Kerim’de zan hakkında ve zan ile hareket edenleri çok güzel uyarır.

*

Kalp ile düşünmek, eski çağlarda beyin henüz anlaşılmadan önce kabul edilen bir malümat idi… Beyin organı anlaşıldıkça böyle malümatlar da yerini yeni bilgilere bıraktı. Bu bilgilere göre;

*

Kalp ile birlikte düşünmek basiret demektir, yani aldığın bir malümatı beyin süzgecinden geçiririp bilgi elde ederken, akl-ı selim yani sağduyu da ekleyeceksin ki doğru ile yanlış ayırabilesin,. Sağduyu sahibi olacaksın ki cahil olmayasın!

*

Kalp ile birlikte düşünmek feraset demektir, yani aldığın bir malümatı beyin süzgecinden geçiririp bilgi elde ederken, kalbin sezgisini, öngörüsünü de ekleyeceksin ki görünen şeklin, anlatılan sözlerin arkasında farklı bir mana olabileceğini kavrayacaksın. Görünen şeklin arkasında farklı bir mana olması halinde tepki vermeden önce nasıl bir tedbir alacağına hazırlık yapacaksın.

*

Feraset ve basiret birlikte olunca, seni “doğru bilgiler ile yanlış yollara saptırmaya çalışanlara” kanmazsın. Kısaca kandırılmazsın! Daha önemlisi, bela başa gelince tepki vermek yerine zamanında tedbir almanın, gelişmiş insan özelliği olduğunu anlarsın ve gelişmeye çalışırsın…

*

Allah’ın parmağı var da gözüne mi sokacak denir ya, işte son günlerde yaşananlar bu deyim üzerinden şunları hatırlatıyor bana;

*

Millet-i necip diye diye oluşturulan üstün millet algısı ile zihnimizde baş köşeye oturtulan Arapların, başka deyişle Peygamber (SAV) soyu diye diye din kardeşi algısı ile kalbimizdeki peygamber sevgisine yakın bir yerlere sokuşturulan Arapların yapıp ettiklerini siz de hatırlayın! Çok uzağa gitmeyin, son birkaç yıldaki anılara bakın yeter.

*

Bakın ama görmek için bakın. Algılar ile beslediği sevgisinin dayanılmaz acısından olsa gerek, birkaç yıl önce ölen Arap kralı için resmi yas ilan eden sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin etrafını çevirmeye çalışan düşmanlardan çok, peygamber soyu kabul ettiğimiz, din kardeşi yerine koyduğumuz Arapların düşmalar ile birlikte bize düşmanlık ediyor olmasını görmekle daha çok acı çekiyor olmalı. Çünkü zan ile hareket etmek acı verir. Çünkü tedbir almadan hareket etmek acı verir. Verilen tepkiler, alınmayan tedbirlerin acısını dindirmez ama, belki izleyenler üzerinde farklı bir algı sağlayabilir.

*

Parmağa gerek yok, anlayan anlıyor. Yayılan söylentilere, gösterilen şekillere kanmak yerine feraset ve basiret ile algı oyunlarına gelmeden, işin aslını anlamaya çalışarak geleceği hazırlayanların çoğalması duası ile.

*

Bir de Ergenekon konusu var hatırladıklarım arasında, onu da sonraki yazımıza bırakalım inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.