1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Göründüğü Gibi Değil
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Göründüğü Gibi Değil

A+A-

Toplumlar kalitesine göre yönetilir. Herkes kendine göre yapıyor “kaliteli”, “iyi” tarifini ama gerçekler değişmiyor, dün kahraman görünenler, dün âlim, üstat, hoca efendi görünenler bugün hain çıkıyor, peki bunu herkes kabul ediyor mu? Elbette hayır. Bugün kahraman görünenlerin yarın hain çıkmayacağını kim garanti edebilir? Bilimsel düşünmeyi bilmeyen insanlar için delili, ispatı fiskos ve zan olan yeni kavgalara zemin hazırlanıyor…

*

İnsanları kandırıldığına inandırmak onları kandırmaktan çok daha zormuş. Hiç kimse kandırıldığını kabul etmez çünkü ya da kendi sorumluluğundan kurtulmak için kandırıldığını iddia eden bazı istisnalar olabilir. Bu çerçevede, 1936 yılında casusluktan suçlu bulunup sınır dışı edilen gayr-i müslim zevatın yüzde 95 kadarının imam, hoca kılığında faaliyet yürüttüğünü bilmeyen insanımızın, çıkan isyanlarda öldürülenlerde sakal görünce, sarık görünce hoca katliamı yapıldı zannında ısrarcı olmasını anlamak mümkündür.

*

Gerçekçi düşünmeyi bilmeyen toplumlarda deliller değil, bilim değil, gerçekler hiç değil, fısıltı daha etkili olduğu için insanları kandırmak kolaydır. Bu insanların bir kere inandıkları fısıltıları bilim ile gerçekler ile yıkamazsınız. Çünkü bu tür insanlar gerçeklere değil, işlerine gelene, kulağına hoş gelene ve alışkın olduğu şeylere inanmayı tercih ederler. Eğer bir de çoğunluk olduklarını düşünürlerse Allah muhafaza. Keşke anlasalardı yüce kitabımız çoğunluğa uymanın, zan ile yalan konuşanların gazına gelmenin tehlikeli olduğunu buyuruyor. Aklınızı kullanın, beyninizi kullanın, düşünün, ibret alın diyor, OKU diyor, dinle demiyor çünkü yeteri kadar okursan dinlediğin kişinin âlim mi, hain mi olduğunu anlayabilirsin.

*

Düşünmekten, aklını kullanmaktan korkan, korkutulan Müslümanlar, gerçeklerden, bilimden uzak kalmakta, okuyarak, araştırarak sorgulayarak öğrenerek iman etmede değil, dinleyerek biat ederek inanmakta ısrar etmeleri nedendir?

*

Sayın Cumhurbaşkanımız 400 milletvekili istiyor, verelim! Verelim ama milletine hizmet için değil de değil de parti başkanına tabi olmak için seçilecek vekiller ile bu ülke ne kadar gelişebilir? Tecrübe ile sabit, Cumhurbaşkanımız, başbakanlığı döneminde bazı mihraklar tarafından kandırıldığını iddia etti, olabilir; insan beşer bazen düşer bazen şaşar ama kandırılan kişi sokaktaki vatandaş değil, ülkeyi, milleti yönetmek için seçilmiş bir lider! Etrafında gerçekleri söyleyen yeterli ve kaliteli insanlar olsa yine de kandırılır mıydı acaba?

*

Parti başkanından korkmadan, vatanın, milletin menfaatlerini ön planda tutarak, gerçekleri dile getirecek kalitede milletvekillerinin seçilmesini sağlayacak bir seçin sistemi getirmeden, Başkanlık Sistemi’ni istemek kurtulmaya çalıştığımız çukurda daha da derinlere düşmemiz demektir… Hırs değil, azim lütfen, kin değil merhamet lütfen… Çünkü hırs ve kin besleyen kalplerde imana yer azalıyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.