1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Gözler Eski Stadyumda
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Gözler Eski Stadyumda

A+A-

Her sabah işe giderken önünden geçiyorum emektar Atatürk Stadyumu’nun. Her geçişimde de göz ucuyla süzüyorum ihtiyar delikanlıyı. Sıvaları dökülmüş, duvarları çatlamış. Cumhuriyet yıllarından kalma şehrimizin en eski yapılarından biri olan Atatürk Stadyumu’nun dış görünüşünü artık iyice ezberledim diyebilirim. Ama dış görünüşten çok iç görünüşün ağırlığının daha fazla olduğu su götürmez bir gerçek. Stadyum çalışmalarının hız kazandığı ilk günlerden bu yana herkesin aklında bir soru işareti olarak kaldı eski stadyuma ne yapılacağı. Sahi ne oldu bizim Atatürk Stadyumu’nun son akıbeti? İstanbul’da yaşanan Taksim Gezi Parkı olaylarından sonra açıkçası beni kara kara düşündürür oldu bu konu. Yapılmakta olan yeni stadyumun yeni sezona yetiştirilmesi mümkün olmadığından sanırım şimdilik rafa kaldırıldı. Peki ya sonra? Atatürk Stadyumu’nun yıkılacak olması, stadyumdan faydalanan yüzlerce insanı mağdur eder mi? Taksim gibi olmasa da Konya’dan da tepkiler yükselir mi?
***
Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz Aralık ayı sonlarına doğru Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Serdar Işık Bey ile görüşmüştüm. Kendisi Cumhuriyet yıllarından kalma Konya Atatürk Stadyumu’nun tarihinin yok sayılarak yıkılmasını kabul edemeyeceklerini söylemişti. İşin matematiksel hesaplamasını da yapan Serdar Bey bölgenin yüzde 75’inin yeşil alan; yüzde 25’inin ise imar alanı olarak kullanılması dâhilinde bu yüzde 25’lik kısmı ortalama 10 kattan hesaplayarak, ortaya yüzde 250’lik bir kullanım alanının çıkacağını belirtmişti. Açıkçası kendilerine hak vermemek imkânsız. Şöyle bir şehir merkezine baktığımız zaman insanların amatör bir şekilde sportif faaliyetlerini açık alanda gerçekleştirebileceği Konya Atatürk Stadyumu’ndan başka bir alan ne yazık ki bulunmuyor. İnsanlarımız sabahın erken saatlerinde buraya gelerek yürüyüşlerini yapıyor, jimnastik hareketlerini gerçekleştiriyor ve temiz bir hava soluyor. Konya Atatürk Stadyumu bu noktada çok önemli bir görevi üstleniyor. Eğer Atatürk Stadyumu yıkılacaksa, burada yüksek katlı işyerlerinin, plazaların yapılması yerine, insanların yine aynı şekilde sportif faaliyetlerini gerçekleştirebileceği açık hava yeşil alanların oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Şu an yetkililerin bu konu hakkında nasıl bir proje hazırladıklarını bilmiyoruz. Ama çalışmalar yapılırken, vatandaşın sesine de kulak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
***
Konu stadyumdan açılmışken yapımı devam eden yeni stadyuma da kısaca değinmemiz gerekir. 400 bin metrekare alana 42 bin kişi kapasiteli olarak düşünülen ve büyük bir sevinçle imarına başlanan yeni stadyumun yapımı başladığı ilk günlere göre biraz daha hızlandı. İhaleyi alan firma ile ilgili yaşanan sıkıntılardan sonra stadyumun teslim tarihi ne yazık ki uzadı ve benim tahminlerime göre söylenenin aksine yeni stadyum 2013-2014 sezonuna yetiştirilemeyecek. Konyaspor’umuzun Süper Lig’de yoluna devam edeceğini düşünürsek, bu ölçüde yeni stadyumun da büyük bir hızla tamamlanması gerektiğini yetkililere hatırlatmak isterim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.