1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Güçlü İller Arasında Konya’nın Yeri
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü İller Arasında Konya’nın Yeri

A+A-

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Murat Şeker,  Yrd. Doç. Dr. Arif Saldanlı ve Araştırma Görevlisi Hakan Bektaş'ın hazırladığı 'İller Arası Rekabet Endeksi 2013-2014' raporu açıklandı.  Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz'ın katkısıyla hazırlanan raporda, 81 il düzeyinde demografik yapıdan eğitime, sağlıktan sosyal yaşama, ekonomik ve sektörel yapıdan altyapı ve ulaşıma, inovasyondan girişimciliğe toplam 276 farklı değişken derlenerek iller arası rekabet endeksi oluşturuldu. Ayrıca 15 alt endeks yapılarak illerin farklı alanlardaki rekabet gücü hesaplandı.  Rapora göre Konya güçlü iller arasında yerini alıyor. Konya,  Kocaeli, Antalya, Bursa, Eskişehir’den sonra güçlü iller içerisinde bulunuyor. Şehrimiz geldiği noktada gerek sanayi, gerek üniversiteleri, gerekse kentleşmesiyle, turizm ve tarım potansiyeliyle ve en önemlisi de sanayi siteleriyle kobi başkentidir. Haklı olarak ilimizin güçlü iller arasında yerinin alması bizler için sevindiricidir.

***

Raporda, iller arasında öne çıkan İstanbul, Ankara, İzmir'i ‘Yorgun devler’, Kocaeli, Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya, Adana'yı ‘Güçlü iller’, Muğla, Kayseri, Balıkesir, Tekirdağ, Trabzon, Samsun, Mersin'i ‘Rekabetçi iller’, Gaziantep, Aydın, Çanakkale, Manisa, Denizli, Edirne, Sakarya, Yalova, Isparta'yı ‘Potansiyel gücü olan iller’ olarak sınıflandırılıyor. Diğer taraftan İstanbul, Ankara ve İzmir Türkiye'nin en rekabetçi illeri ve diğer illerin bu illerle arasındaki fark kapanamayacak noktada olması dikkat çekidir.

Güçlü iller sınıfındaki iller tarım, sanayi, turizm gibi sektörlerde öne çıkıyor.

Bunun yanında rekabetçi illerde cazibe ve çekim merkezi olarak öne çıkarken, güçlü illerle rekabet edebilecek düzeye gelebilecektir. Rapordan ilginç olan bazı bölümleri ise şöyledir:

Ankara, Eskişehir ve İzmir üniversite mezunu oranı en yüksek iller olurken, Muş, Şanlıurfa ve Ağrı üniversite mezunu oranı en düşük illerdir. Sosyal yaşam alanına bakıldığında en fazla sinema ve tiyatroya gidilen iller İstanbul, Eskişehir ve Ankara karşımıza çıkıyor.

***

İşsizlik oranın en yüksek olduğu iller Batman, Mardin ve Siirt olurken, Manisa, Konya ve Karaman işsizlik oranının en düşük olduğu iller arasında bulunuyor. Türkiye'deki ihracatın yüzde 52'si İstanbul, yüzde 6'sı İzmir ve yine yüzde 6'sı Bursa'dan yapılıyor. Türkiye'de en fazla OSB Bursa'da (14 OSB) bulunurken, küçük sanayi sitelerinin en yoğun olduğu il Konya’dır.  Konya’nın 21 küçük sanayi sitesi olduğu açıklanıyor. Turizmde otellerdeki doluluk oranlarına bakıldığında Antalya yüzde 61 ile liderken, onu Aydın ve Muğla izliyor. Türkiye'deki tarımsal alanın en fazla olduğu illerin başında ise Konya ve Şanlıurfa geliyor. En fazla patent alan iller İstanbul, Bursa ve Ankara olarak sıralanırken, İstanbul, Ankara ve İzmir en fazla Ar-Ge merkezi olan iller arasında yer alıyor. Sonuç olarak güçlü iller arasında olan Konya’nın eksiği yeterince markalı ürünler çıkaramayışıdır. Markalı ürünler çıkarma sürecinde de başarılı olmasın önünde hiçbir engel de yoktur. Zaten sanayi, alanındaki üretim gücüyle de bunu başaracak güçtedir. Ne dersiniz öyle değil mi? Konya daha çok markalı ürünler çıkarırsa bu anlamda da gücüne biraz daha güç katar.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.