1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Güçlü Türkiye Yüksek Teknolojiyle Oluşur
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü Türkiye Yüksek Teknolojiyle Oluşur

A+A-

Ekonomide güçlü olmanın yolu sıcak para ve ithalata dayalı büyüme değil.
Aksine büyümek istiyorsak, önce planlı bir ekonomi takip etmeli ve yüksek teknolojiye yatırım yapılmalı. Güçlü ülkeler hep bu yolu takip ederek bu günkü konumlara kavuştu. Oysa Türkiye’nin güçlü bir ekonomi yapısına kavuşması yönünde hiçbir eksiği yok. Yapılması gereken planlı bir ekonomi takip etmesi ve yüksek teknolojiye yatırım yapması ve sektörel anlamda desteklerin daha düzenli hale getirilerek attırılması. Eğer ithalata dayalı bir büyüme yapıyorsanız ülkeyi zarar veriyorsunuz. Kırılgan bir ekonomi takip ediyorsanız bu durum iyi bir sonuç getirmez. Sorunları beraberinde getirir.
***
Sıcak para geçici bir süre rahatlık getirebilir. Ancak çözüm değil. Çözüm sanayide ileri teknoloji teşvik edip, yeterince destek vermekten geçer. Bunun yanında sanayiciyle birilikte esnafın, çiftçinin, KOBİ’lerin yanında olmak gerekir. KOBİ’lerle büyüyen bir ülke olmak istiyorsak önce KOBİ’leri geliştirip, ileri teknoloji yatırımlarına yönlendirmeliyiz.
Sanayi alanında yüksek teknoloji yatırımları, ihracatı ülkemizi uluslararası arenada güçlü kılar ve söz sahibi yapar. Kısacası güçlü Türkiye ve güçlü ekonominin yolu üretimden ve ürettiğini uluslararası pazarlarda satmaktan geçer. Bunun başka bir yolu da yok.
Çünkü Türk sanayicisinin önünün açıp, var olan sorunlarını çözerseniz, yatırımlarında ve Ar-Ge çalışmalarında yeterli desteği verirseniz büyümede hiçbir engel kalmaz.
***
Bu konuyla ilgili Konyalı iş dünyası temsilcileriyle görüştüğünde buna benzer ifadeleri rahatlıkla dile getiriyorlar. İş dünyasının ortak istekleri önünün açılması yönünde bir modelin olması ve her anlamda kendilerinin rahatlatılması. Bunun yanında, sanayinin gelişimini ve üretimin daha fazla desteklenmesini dile getiriyorlar. Ekonomik ve siyasi istikrarı sağlanmasının yanında güvenin önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Ülkenin ihtiyacı olan anayasanın tamamlanmasını istiyorlar. Yani, biz vatandaşlar gibi, onlar da önlerini görmek istiyorlar. İsteklerinde bizler gibi onlar da haklı. Öyle ise bu istekleri yerine getirmek hükümetin görevi olup, hükümet bu sorunları bir an önce sorunları çözmeli. Ne dersiniz? Güçlü Türkiye, güçlü ekonomi olmamızın sağlayacak olan her şeyi yerine getirmek gerekmez mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.