1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Gül Suyunun Eşsiz Faydaları
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gül Suyunun Eşsiz Faydaları

A+A-

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da yoğun olarak kullanılan gül suyunun sayısız faydası bulunuyor. Gelin bu faydalara birlikte bakalım:

  1. Cilt tahrişini yatıştırır

Gül suyu, egzama ve rosacea gibi rahatsızlıkların neden olduğu tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İçerisindeki antioksidanlar ciltteki hücreleri hasara karşı korur. Gül suyu ile birlikte doğal özden elde edilen gül yağı da kullanmak cilt tahrişini yatıştırmada yardımcı olur. Cildin genel kalitesini iyileştirirken ağrı ve iltihabı hafifletir.

  1. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Gül suyunun antibakteriyel özellikleri sivilce, cilt kızarıklığı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Gül suyu aynı zamanda çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanmayı geciktirici bir ürün görevi görür.

  1. Boğaz ağrısını giderir

Etkisini kanıtlamak için çok fazla bilim destekli kanıt olmamasına rağmen, gül suyu geleneksel olarak boğaz ağrılarını yatıştırmak için kullanılmıştır.

  1. Enfeksiyonları önler ve tedavi eder

Gül suyu, güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğundan, enfeksiyonları iyileştirmek için doğal ve tıbbi tedavilerde kullanılır.

  1. Yaraları iyileştirir

Gül suyu antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kesiklerin, yanıkların ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

  1. Ruh halini iyileştirir

Gül suyu güçlü antidepresan ve anksiyete önleyici özelliklere sahiptir. Araştırmalar, gül yapraklarının özünün, merkezi sinir sistemini rahatlattığını bulmuştur.

  1. Baş ağrısını dindirir

Gül suyunun stresi azaltıcı etkileri, baş ağrısı ve migren tedavisine de yardımcı olur. Gül suyu ve gül esansiyel yağı aromaterapide baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar