1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Güldük Eğlendik İyi Hoş da Ne Fayda
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Güldük Eğlendik İyi Hoş da Ne Fayda

A+A-

Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder.

William Shakespeare

***

Vodvil, tiyatroda komedinin bir alt türüdür. En sık rastlanılan tanımı şu şekildedir: Toplumsal sorunları, mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türü. Vodvil, yüksek tempolu, karmaşık kurgulu, içerisinde burjuva sınıfından kişileri barındıran, hikâyesinde yasak aşk olan, yanlış anlaşılmaların sıkça bulunduğuve mutlu sonla biten bir türdür. 6 Ekim Cuma günü Konya Devlet Tiyatrosu sahnesinde izlediğim, Konya Devlet Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği ‘Bit Yeniği’ de senaryosu Georges Feydeau’ya ait olan bir vodvildi. ‘Bit Yeniği’ oyununu yıllar evvel Kütahya Belediye Tiyatrosu tarafından sahneye aktarıldığında izlemiştim. Zaman değişti, tabi ki ‘Bit Yeniği’ aynı ‘Bit Yeniği.’

Tiyatro insana dokunmalı, hayata temas etmeli. Vodvil ise toplumsal sorunları ortaya dökmeli, hicvetmeli. Fakat günümüz tiyatrolarının sahneye koydukları vodvillerde toplumsal sorunların hicvedildiğini görmek pek olanaklı değil. İlerleyen zamanlarda kusurlarımızı yüzümüze vuran, eksikliklerimizi ortaya koyan ve sorunlarımıza çözüm üreten eserleri de alkışlamak isteriz. İşte o zaman hayata dokunmuş, rolümüzü başarıyla oynamış olacağız. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan gülmek, eğlenmek isteyenler bana bakmasınlar; Emre Basalak’ın başarılı yönetmenliği, Sertel Çetiner’in dekor tasarımı, Ahmet Çökmez’in performansı görülmeye değer.

***

Biz insanlığın gerçek kültürünün, sanat sınırından başladığına inanıyoruz. Ruh kalkınması olmadıkça adamı hayvandan ayırt edemezsiniz. Gerçek medeniyet, edebiyat ve sanattan doğar. Tarih, tiyatrosuz yükselmiş bir millet gösteremez.

Muhsin Ertuğrul

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesindeki ‘Bit Yeniği’ ve ‘Fatih (Bizans Düştü)’ oyunlarının gösterim bilgileri ve biletler için internet adresi: www.devtiyatro.gov.tr

* Peyami Safa’nın ‘Cingöz Recai’ eserinin sinema uyarlaması 13 Ekim’de gösterime giriyor.

* Çınar Sanat Atölyesi’ne ait Çınar Çocuk Akademisi 7-8 Ekim’de sezona merhaba dedi. İlgililer Çınar Sanat Atölyesi’nin çalışmalarına ekibin sosyal medya sayfalarından ulaşabilirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.