1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Gülümseyin Çekiyorum
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gülümseyin Çekiyorum

A+A-

“Sanat, ahlaksızlığın meşrulaşmasına zemin olamaz.”

Lev Nikolayevic Tolstoy

***

Maharet ister karpuz kabuklarından gemiler yapmak. Maharetten ziyade emek ister, aşk ister, fedakârlık ister… Mesela; çok seviyorsanız arabaları, henüz 5 ila 15 yaşlarındaysanız ve imkânınız da yoksa tenekelerden, plastikten hatta telden bile yaparsınız başkalarına göre oyuncak size göre gerçeğinden daha hakiki arabanızı. Mesela; çok seviyorsanız sinemayı, bozkırın ortasında bir çocuksanız, yoksa hiçbir makineniz, kameranız ve “Çekmeseydim çıldıracaktım.” diyecek kadar âşıksanız, eninde sonunda çekersiniz onca ödüllü kısa film, çekersiniz izlenilesi bir “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi Ahmet Uluçay gibi.

İmkânların görece bolca olduğu bir devirde yaşıyoruz fakat emeğimiz aksak, aşkımız kör, fedakârlığımız kısır. Birçok yeni yapım film ve tiyatroda, televizyon programlarında görebilirsiniz estetik kaygısından uzak fabrikasyon üretimleri. Sanatı sanat yapan bir daha aynı şekilde ortaya konulamaz oluşudur. Ebru sanatçısının her bir eseri farklıdır, aynı senaryoya bağlı tiyatro gösterimlerinin her bir sahne alışı dahi farklı bir sanat eseridir. Nehir akıp gitmiştir, ikinci defasında girdiğin artık başka bir nehirdir. Günümüz üretimlerinin çoğunda, villasız bir dizi düşünülemez, mafyasız bir komedi filmi akla dahi getirilemez, aşk hikâyesi barındırmayan bir sinema filmi ağza alınamaz.

Sinema, tiyatro gibi sanat dallarında üretim yapan birçok insan tanıdım, hiç birinin üretim aşamasında zirveye çıkan estetik kaygısı, sosyal paylaşım ortamlarında fotoğraf paylaşılan o andaki estetik kaygısına ulaşabilir değildi. O anlarda kişi ve mekân, duruma göre, olduğundan daha güzel, olduğundan daha mistik, olduğundan daha tehlikeli görünmek zorundadır. “Ayıptır söylemesi şunu yedim” diyen insanın görüşüne göre yediğinin görselini paylaşması ayıp değildir. Size göre de; söylenmesi ayıp olan şeylerin gösterilmesi ayıp değilse, 15 dakikalık bir müze ziyaretinde 14 dakika boyunca fotoğraf çekmek yanlış değilse, yüz güzelliğinin bile kendine has olamayıp mutlaka güzel denilen kişilere benzeme oranında kıymetli oluşunda abes bir durum yoksa ‘gülümseyin, çekiyorum.’ Siz de sosyal medyanın kurbanları arasındasınız demektir.

Farkındayım tüm bu bahsettiğimiz kişiler bu işleri sanat kaygısı ile yapmıyorlar, zira bu kişiler sanat kaygısı taşımak zorunda da değiller. Benim ilgilendiğim konu şu: 5 yaşındaki bir çocuk,15 dakikalık müze ziyaretlerinin 14 dakikası boyunca ilk üretim kameralı telefonlardan birini eline alıp birkaç megapiksel kamerası ile ne olduğunu bilmediği, merak dahi etmediği nesneleri fotoğraflaması…

Siz şimdi merak ediyorsunuz bu çocuk kalan 1 dakika boyunca ne yaptı diye. Ne yapacak efendim annesinin çektiği fotoğraflarda poz verdi.

***

“Hayat kısa

Kuşlar uçuyor.”

Cemal Süreya

 

Kültür sanat günlüğü

*Sağlık Bakanlığının düzenlediği “Sağlıklı Tayfa, Rafadan Tayfa” etkinliği 25-26 Eylül 19.00’da M1 Konya AVM’de…

*Konya DT’nin bu sezonki açılış oyunu Georges Feydeau’nun ‘Bit Yeniği’ eseri…

*Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğünün 11. Uluslararası Fotoğraf Yarışması başvuruları devam ediyor.

*KOMEK kurslarının son kayıt tarihi 24 Eylül…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.