1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Gül'ün desteğiyle LYS'de engel tanımadı
Gülün desteğiyle LYSde engel tanımadı

Gül'ün desteğiyle LYS'de engel tanımadı

LYS'de yerleştirme puanı ve başarı sıralamasında alanında TM-1'de 108'inci, TM-2'de 109'uncu, TM-3'de 105'inci ve Konya,,,,

A+A-

 

 LYS'de yerleştirme puanı ve başarı sıralamasında alanında TM-1'de 108'inci, TM-2'de 109'uncu, TM-3'de 105'inci ve Konya ikincisi olan 20 yaşındaki Emre Ev, eğitim hayatında başarısını etkileyen birçok faktörün yer aldığını söyledi.

Doğuştan görme engelli olduğunu, evlerinin yakınlarında bir görme engelliler ilköğretim okulu olmadığı için okula iki yıl geç başlamak zorunda kaldığını belirten Ev, okula başladığında da çok zorlandığını kaydetti.

Görmediği için annesinin ve arkadaşlarının yardımıyla okula gidebildiğini, zaman zaman da okul servisini kullandığını ifade eden Ev, ''Okula başladıktan sonra bir şeyin çok iyi farkına vardım. Bana destek olan insanlar sürekli yanımda olmayacak. Herkesin belirli bir işi var ve ölümlü dünya. Sanayide ya da ağır bir işte çalışamayacağıma göre okumaktan başka çarem olmadığını anladım. Bir şeyler öğrenmek için okulda arkadaşlarım ile öğretmenlerimi, evde de ailemi sıkıştırdım'' dedi.

-HAYRUNNİSA GÜL'ÜN DESTEĞİ GÜVENİNİ ARTIRDI-

Çok iyi bir dinleyici olduğunu, görme engelli olduğu için de dinleyerek öğrenmenin kendisi açısından en iyi yöntemler arasında bulunduğunu dile getiren Ev, şunları kaydetti:

''Eğitim hayatımda zorlansam da bunu çevreme hissettirmemeye çalıştım. Özellikle Selçuklu Anadolu Lisesi'nde tek görme engelli olmama rağmen arkadaşlarım beni hiç dışlamadı. Üstelik hep yanımda oldular. Bu süreçte satrançla ilgilendim. Okulumdaki başarım ve çeşitli satranç turnuvalarındaki derecelerimden dolayı 2009 ve 2010'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül'ün himayesinde gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesi olan '81 ilden 81 yıldız eğitim projesi'ne kabul edildim. Devletin bizlere destek vermesi özellikle Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrunnisa Gül'ün beni Ankara'ya davet etmesinin başarılı olmamda büyük payı var. Kendime olan özgüvenim arttı. Bana olan güveni boşa çıkartmamak için daha çok çalıştım. Azmimin sonucunda da LYS'de TM-3 puanında Türkiye'de 105'inci Konya ikincisi oldum''

Sonuçları öğrendiğinde yaşadığı mutluluğu kelimelerle anlatmasının mümkün olmadığını anlatan Ev, bir görme engellinin istedikten sonra yapamayacağı bir şey olmadığını kendi gibi rahatsızlığı olan kişilere gösterdiği için gururlu olduğunu bildirdi.

-''BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İŞLETMEYİ TERCİH EDECEK''-

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü tercih etmek istediğini belirten Ev, kendisinin de iyi bir yerlere gelerek insanlara ve ülkesine faydalı olabilmek için çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

4 çocukları olan Ömer ve Fatma Ev çifti ise, doğuştan görme engelli olan oğulları Emre'nin Hayrünnisa Gül'ün davetine gittikten sonra derslerine daha sıkı sarıldığını, hayatında hep başarılara imza atan oğullarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan da, dernek olarak hayatında başarılara imza atan Emre'nin her zaman yanında olduklarını, LYS'de gösterdiği başarıyla da tüm görme engellilere örnek gösterdiklerini ifade etti. 

-81 İLDEN 81 YILDIZ' EĞİTİM PROJESİ- 

81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi, Hayrünnisa Gül'ün himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin iş birliğinde yürütülen sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. Projeyle 81 ilden eğitimlerinde veya sporda başarılı, maddi imkansızlık içinde bulunan orta öğretim kurumları 9, 10, 11. sınıf öğrencileri arasından valiliklerce seçilen 81 yıldızın eğitimine destek olunuyor. Eğitime katkı konusunda toplumsal bilinçlendirmeyi arttırmak, bu konuda bireysel ve kurumsal açıdan topluma örnek olmak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın önemine vurgu yaparak sağlıklı nesiller yetiştirmenin temel şartlarından biri olan spora dikkati çekmek, anne-baba ve tüm ilgililerin desteğiyle gençleri spora teşvik etmek, projenin başlıca hedefleri arasında yer alıyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.