1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Günah Keçim Olur musun?
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Günah Keçim Olur musun?

A+A-

Günah keçisi Yahudi kavimlerince simgesel olarak bir erkek keçiye yüklenir ve bu keçi Azazelin ruhunu yatıştırmak ve kavmi günahlarından arındırmak adına Kudüs dışında bir uçurumdan aşağıya atılırdı. Antik Yunan geleneklerine göre ise veba ve benzeri afetleri hafifletmek ya da önlemek için yine günah keçisi olarak bir erkek ve bir kadın seçilir, meydanda sopalarla dövüldükten sonra şehirden kovulurdu.

Bu insanların ya da dilsiz keçinin günahı ne? Neden tüm kavmin ya da tüm insanlığın ortak günahını biri çeksin ki? Bu günah herkesin değil mi?

***

Günümüzün vebası koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. ABD Başkanı Trump ise bunun sorumlusu olarak Çin hükümetini suçlu gösteriyor. Aynı isim bu hastalığın yayılımını önleyemediği için Dünya Sağlık Örgütünü de suçluyor.

Britanya halkı hükümetin aldığı tedbirlerin çok geciktiğinden dem vurup hükümet sorumlularını suçluyorlar. İtalya hükümeti ise o yüce saydıkları asla çökmez saydıkları Avrupa Birliği'nin, kötü günde sırt çevirdiklerini ve hastalık sürecinde AB tarafından yalnız bırakıldıklarını söyleyerek şikayetçi oluyorlar.

Koskoca süper güçler yaşlı gözlerle yardım dilenirken bir yandan da yaşananlara bir günah keçisi aramaktalar. Bu hastalığın günah keçisi kim olacak acaba? Bir yarasa mı, ya da onlarla beslenen Çin halkı mı? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek, elbet bu suça da bir günah keçisini bulacaklardır.

***

Kuş gribi yaşandı, tavuklar ve kuşlar günah keçisi oldular imha edildiler. Deli dana salgını başladı inekler yok edildi. Domuz gribinde onlarca domuz diri diri yakıldı. Biz ne kadar koranavirüs desek de Trump, Çin virüsü adını çoktan verdi bile. Önermeye göre Trump, Çin halkının suçlu bulunduğunu ve Çinlilerin bu sürecin sonunda günah keçisi olarak cezalandırılmasını istiyor. Cezanın yalnızca maddi olacağını ise hiç zannetmiyorum.

Gelenek değişmedi değişmeyecek, bir şeyler yaşanacak bunların sorumlusu günah keçileri belirlenip cezalandırılacaktır. Oysa pek çoğu bu suça ortak olduğu halde suç bir günah keçisinin üzerinde kalacaktır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.