1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Günahlar ve Azaplar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Günahlar ve Azaplar

A+A-

Allah, dini insanlar için göndermiştir. Hayvanlar dinden sorumlu değildir. Dinden sorumlu olan insandır. İnsan, eşref-i mahlukattır ve insanı hayvandan ayıran “şeref” ancak konuşma becerisi ve düşünme kapasitesi sayesinde gelişir.

*

İnsan konuşan hayvandır tanımı yeterli mi size? Bence değil. Bir çok hayvanın, içgüdü ve içdürtüyü aşar şekilde kendi aralarında konuştuğu hatta onlarca sözcük içeren dilleri olduğu anlaşıldı.

*

İnsan düşünen hayvandır tanımı yeterli mi sizce? Hayır. Özellikle avcı hayvanların içdürtü ve içgüdü ile açıklanan davranışların üzerinde, avlanma planları yaptıkları yani düşündükleri anlaşıldı. Öyle ki bu avcı hayvanların otçu hayvanlardan farklı olarak yavrularına eğitim verdikleri de ortaya çıktı artık.

*

Hayvanlar yapabiliyorsa, konuşmanın ve düşünmenin insana has bazı özellikleri olması gerekmez mi? Örneğin hayvanların konuşması görünen olaylar üzerinde uyarı ve tedbir ile sınırlıyken insan, an ve zamandan bağımsız olarak soyut konular üzerinde de konuşabilir. İnsanlar konuştukları, duydukları şeyler üzerinde düşünerek yeni sözler ile konuşabilir. İnsanlar okudukları şeyler üzerinde düşünerek yeni bilgiler ile konuşabilir. İnsanlar düşündükleri üzerinde tekrar düşünerek yeni fikirler ile konuşabilir.

*

Hadis-i şerifte “aldığı bir haberi - malumatı doğruluğunu araştırmadan konuşmak Müslümana yalan olarak yeter” der… Ve yalan ile iman aynı vicdanda bulunmaz. Peki Müslüman buna inanmasına rağmen yaşamına niçin uygulamaz?

*

Şu, Korona Virüs Salgını dönemi paniğe sebep olan davranışlar bu tip insanlardan kaynaklanıyor bence. Bir de başımıza gelen azapları anlamak yerine üzerinde düşünmedikleri malumat ile anlatmaya çalışanlar var. Hani, bu azaplar insanların günahlarına karşılık bir cezadır diyenler..   Belli ki günah üzerinde yeterince düşünmeden konuşuyorlar.

*

Günah nedir? 1) Yapmamamız gereken şeyleri yapmak. 2) Yapmamız gereken şeyleri yapmamak… 

*

Birinci maddeyi herkes anladı. Ya ikinci madde? Şöyle örnek vereyim, depremde yıkılan binalar insanları öldürüyor, sakatlıyor, azap çektiriyor. Binaların depremde yıkılmasını önleyecek tedbirleri alırsak azap olur mu? Olmaz! Yani insan alması gereken tedbiri almadığı için azap çeker çünkü “alması gereken tedbirleri almamak” günahtır... Virüs salgını da buna benzer… Azap, birinin başını açmasından, mini etek giymesinden, tıraş olmasından değil sağlam yapılması gereken binaların sağlam yapılmamasından gelir.

*

Aldığı bir haberin doğruluğunu sorgulamadan yayan Müslüman, gelen azabın sebepleri üzerinde düşünmeden sonuçları üzerinde konuşarak, Müslümanları paniğe, korkuya ve doğru bilgi ile yanlış yola saptıran birisine dönüşür. Hiç birimiz bu duruma düşmek istemeyiz değil mi?

*

O halde sünnet olduğu üzere, doğruluğundan emin olmadığımız haberleri yaymayalım. Üzerinde düşünmediğimiz malumat ile karar almayalım. Dedikodu ile değil bilgi ile iletişim kurmaya özen gösterelim. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.