1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Günde 39 Milyon Saat
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Günde 39 Milyon Saat

A+A-

Kıymetini bilmeyince 24 saatlik günde 39 milyon saat israf edebiliyoruz. Ne yapsın zaman, ne yapsın para, ne yapsın doğa? Kıymet bilmeyene…
*
Yıl 1994, kafayı taktığım konu şu; Türkiye’de kişi başına TV izleme süresi yaklaşık 30 saat. Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde 10-12 saat. İş kitap okumaya gelince tam tersi. Gelişmiş ülkelerde yıllık kişi başına okunan kitap sayısı 30-40 olurken, Türkiye’de 3-5 kitap seviyesinde.
*
Gelişmiş ülkelerin çoğunda hafta içi günlerde caddeler, alışveriş merkezleri akşam erkenden boşalır, biz de alay ederiz “tavuk gibi erkenden tünüyor bunlar” diye. 1994 yılında fark ettim ki; adamlar sabah erkenden işbaşı yapmak için akşam erkenden uyuyorlar, şunla bunla zaman öldürmüyorlar. Sabah olunca bizim gibi güneş tepeye çıkıncaya kadar yatmıyorlar. O zamandan beri zihnim hep meşgul, bu konudan rahatsız olanlar ile bir platform oluşturmaya, çözüm önerilerimi sunmaya çalıştım. Sonuç, bir kucak dolusu “aferin sana”, “bravo, çok iyi düşünmüşsün” ama icraat sıfır!
*
En son 3 Nisan tarihli yazımda tersten gitmeyi denedim, “Uyuyarak Kalkınabiliriz” dedim, hani sabah 05.30’da uyanmak için erkenden uyursak, bu kadar çok TV izlemekten kurtuluruz ve çalışma hayatında kişilerinin verimliliği artar, hayat kalitemizi düşüren kalitesiz programların etkisi azalır belki, derken… Akıllı telefonların ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile bir de internet çıktı başımıza. Aslında bilgiye ulaşımı kolaylaştıran, insanlar arası iletişimi artıran iyi bir ortam olabilecek icat bu internet. Ama biz oyun, oynaş için kullanmayı tercih edince TV izleme süresine bir de internet ile heba edilen süre eklenmiş oldu.
*
Son araştırmalara göre internette oyun için harcanan süre yarışında Türkiye dünya üçüncüsü!.. 30 milyon aktif internet kullanıcısı bulunuyor ülkemizde ve bunlardan 22 milyonu aktif olarak internette oyun oynuyor. Türkiye, e-oyunlar için günlük 39 milyon saat ve yıllık yaklaşık 500 milyon dolar harcıyor.
*
Para harcanır ve tekrar kazanılır, gerekirse daha sonra kullanmak için bir kenarda biriktirilebilir ama zaman öyle mi? Gittiği zaman tekrar kazanılamayacak, bir kenarda stoklanamayacak olan zaman, nasıl olur da para kadar kolay harcanabilir? Hatta paradan daha kolay, daha değersizmiş gibi harcanabilir?
*
Küçük bir hesap yapalım, bir günde 39 milyon saat israfı demek günde 8 saat mesai üzerinden gidersek, değer üretme gücü olan yaklaşık 5 milyon insanın işe gitmemesi ya da işe gitmiş gibi yapıp çalışmaması demek. Ne dersiniz?
*
Yöneticilerimiz, Osmanlı ruhunu canlandırmaktan bahsederken, yukarıdaki hesabı yapmayan, yapamayan veya yapılan hesapları anlamayan insanlar ile hangi Osmanlı’nın ruhu canlanır acaba, düşünür müsünüz? Lütfen.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.