1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Gündem / 9 Nisan 2018
Gündem / 9 Nisan 2018

Gündem / 9 Nisan 2018

ANADOLU AJANSI

A+A-

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov Türkiye'de

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov'u resmi törenle karşılayacak.

- Baş başa ve heyetler arası görüşme ile anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan, mevkidaşıyla ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Erdoğan, Ceenbekov onuruna resmi akşam yemeği verecek.

(Ankara/14.00/16.30/16.45/17.30/18.30/19.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni'ne katılacak.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek.


(Ankara/16.00)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel merkezde toplanacak CHP MYK'ye başkanlık edecek, vefat eden 24. Dönem CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner için TBMM'de düzenlenecek törene ve Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazına katılacak.


(Ankara/10.30/12.00/13.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütü YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin) (Fotoğraflı-Görüntülü)YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde görülen FETÖ davasının ardından basın açıklaması yapacak, İstanbul Medeniyet Üniversitesinde düzenlenen "Geçmişten Günümüze Kadın Kahramanlar" programına iştirak edecek.


(İstanbul/10.00/13.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ

1- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Telekom Genel Müdürlüğü Kültür Merkezi'nde, Türk Telekom–Milli Eğitim Bakanlığı Okul Yapım Protokolü imza törenine katılacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


2- TÜİK, finansal yatırım araçlarının mart ayı reel getiri oranlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta'ya düzenlediği kimyasal silah saldırısının ardından gelişmeler izleniyor.

(Doğu Guta/Washington/ Brüksel) (Fotoğraflı-Görüntülü)

- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Doğu Guta'daki kimyasal silah saldırısını görüşmek üzere toplanacak.


(New York) (Fotoğraflı-Görüntülü)GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanığın yargılandığı "çatı" davasının görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişiminde Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili 18 sanığın yargılandığı dava Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülmeye devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin 14 tutuklu sanığın yargılandığı İstanbul'daki "ana darbe" davasının görülmesine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Büyük Salon'da devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılması ve 11 kişinin yaralanmasına ilişkin 34 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda yapılan toplantı ile kalkışma günü tugayda yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesine ilişkin, 132 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sultanbeyli mevkisinde meydana gelen olaylara ilişkin 3'ü rütbeli, 3'ü er, 116'sı öğrenci 122 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin davada, 51'i tutuklu, 12'si firari 86 sanığın 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılanmasına devam edilecek.

(Kocaeli/09.00)

- FETÖ'nün Sakarya yapılanmasına ilişkin davada 14'ü tutuklu 43 sanığın yargılaması, 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürecek.

(Sakarya/09.00)

- Meslekten ihraç edilen 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar'ın da aralarında bulunduğu 20'si tutuklu 427 sanığın yargılandığı Şırnak'taki darbe girişimi davası, Adana Bölge Adliye Mahkemesi'nde görülmeye devam edecek.

(Adana/09.30)

- FETÖ'nün "Bolu çatı yapılanması davası"nda 34'ü tutuklu 120 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Bolu/10.00)SPOR

1- Spor Toto Süper Lig'de 28. haftanın son maçında Gençlerbirliği ile Galatasaray, Ankara 19 Mayıs Stadı'nda karşı karşıya gelecek.

(Ankara/20.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Spor Toto 1. Lig'de 30. hafta, Balıkesirspor Baltok-Denizlispor maçıyla sona erecek.

(Balıkesir/18.00) (Fotoğraflı)

3- Voleybolda Efeler Ligi play-off finali dördüncü maçında Halkbank ile Arkas Spor, TVF Başkent Voleybol Salonu'nda karşılaşacak.

- Seride 2-1 önde bulunan Halkbank, maçı kazanırsa şampiyon olacak.

(Ankara/18.00) (Fotoğraflı)

4- Voleybolda Efeler Ligi play-off üçüncülük etabı üçüncü ve son maçında İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Galatasaray HDI Sigorta, Haldun Alagaş Spor Salonu'nda karşı karşıya gelecek.

(İstanbul/15.00) (Fotoğraflı)ÖZEL HABER


1- "Dövizle borçlanma sınırı, fare için bütün evi yakmak gibi"
- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik:
- (Şirketlerin dövizle borçlanmasına sınır getirilmesi) Risk yönetmeyi başaramayanlar var diyerek, bütün iş dünyasına böyle bir uygulamanın ortaya konmasını tam doğru bulmuyoruz"
- "Evin içinde fare var, biz bunun için evi yakıyoruz gibi bir pozisyon olmaması gerekir"
- "Bunun temel çözümü enflasyon ve dolayısıyla Türk lirası faizlerinin mutlaka düşürülmesidir. Zaten bu ikisi düşse hiçbir firma döviz cinsinden borçlanmaya gitmez"
- "Faizin çok düşük seviyede olduğu bir ülkede yaşamak iş dünyası için muazzam derecede bir avantaj, müthiş bir konfor alanı. Ama enflasyonu düşürmeden faizi tek başına düşürmenin mümkün olmadığını düşünüyorum"

(Mücahid Eker/İstanbul)

2- "Afrika, dünyanın şekillenmesinde daha fazla rol alacak"

- Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Ahmet Rıza Demirer:

- "Biz Afrika'yı dünyanın geleceğinin şekillenmesinde günden güne daha fazla rol alacak kıta olarak görüyoruz"

- "Birleşmiş Milletler'in kurulduğu yılda, Afrika kıtasındaki neredeyse bütün ülkeler sömürge durumundaydı. O zaman hiçbir söz hakları yoktu. O günden bugüne kadar kullanamadıkları sözlerini şimdi dile getirmeye başladılar. Biz de Afrika ile bu süreçte beraber yürümek istiyoruz"

- "Türkiye'nin son 10-15 yıldır hükümetimizin liderliğinde gücüyle içine girdiği kalkınma dönemi, belki de en çok Afrika'da dikkati çekiyor. Çünkü bu ülkeler de kısıtlı kaynaklarla ama kısa sürede kalkınmak zorunda"

- Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba:

- "Türk Hava Yolları 40'tan fazla Afrika ülkesine uçuş gerçekleştiriyor. Bu kadar uçuştan sonra iş adamları da Türkiye'ye gidip gelme noktasında daha rahatlamış oldu ve ekonomik anlamda yoğunluk oluşmuş oldu"

(Halil Fidan/Şanlıurfa)

3- "Çağları aşan mimar: Sinan"
- Osmanlı'nın en görkemli dönemlerinde mimarbaşı olarak görev yapan Mimar Sinan, imparatorluğun birçok bölgesine çağları aşan camiler, külliyeler, köprüler, hamamlar, çeşmeler imar etti
- Osmanlı toprakları üzerinde kendisinden önce yapılmış olan birçok eseri de restore eden Sinan, bunların günümüze ulaşmalarını sağladı
- Prof. Dr. Suphi Saatçi:
- "Hendese ilminde kazandığı derinlik, inşaat alanında sahip olduğu deneyim, ayrıca form, ölçü ve oran gibi mimari estetiğin incelikleri konusundaki şaşırtıcı ve çarpıcı bakışı sayesinde kendinden emin biçimde hareket etmiştir. Kendisine karşı duyduğu güvenden dolayı, zaman zaman inşaat sürecine ve tasarım yaklaşımlarına karışılmasına direnmiştir"
- "Padişah karşısında hayatını tehlikeye atma pahasına olsa bile, bu direnişi sürdürmüş ve böylece mimarlık mesleğinin onurunu korumasını bilmiştir. Kentsel planı yönlendirici özellikleri yanında Sinan yapıları, siluete yansıyan çizgileri, nice kente kimlik kazandırmıştır. Eşsiz görsellikleri ile de bu yapılar, kentlerin adeta birer simgesi haline gelmiştir"

(Mücahit Türetken/İstanbul) (Fotoğraflı)
***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.


Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.