1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gündemin Ekonomiye Dönmesini Bekleniyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gündemin Ekonomiye Dönmesini Bekleniyor

A+A-

İktidar tarafından aniden erken seçim kararının almasıyla ülkemiz bir seçim havasına girmiştir. Umarım bu seçimler ülkemize beklenilen rahatlamayı, piyasalara hareketi ve ekonominin canlanmasını getirir. Seçim sonrası Türkiye’sinde iş dünyasının beklentisi ve talebi olan gündemin acilen ekonomiye dönülmesi gerçekleşmelidir. Ekonomik ve siyasal istikrar sağlanarak, belirsizliklerden, güvenlik endişesinden ve ekonominin gidişatındaki olumsuzluklardan kurtulunur. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, 24 Haziran sonrası üretim ve ekonomi odaklı bir gündeme geçilir. Hepimize ve iş dünyasına moral olacak olan ekonominin canlanması sağlanır. 2019 yılında yapılması gereken seçimlerin 24 Haziran’a alınmasıyla birlikte ekonominin ikinci plana düşmesinden dolayı ülke olarak bir endişeye kapıldık. Dilerim seçimler sonrası bu endişelerden bizleri kurtaracak bir tablo oluşur. Yüksek olan faizler makul seviyeye çekilir, kurun stabil olması sağlanırken, teşvik sistemi yeniden ele alınır.

***

İş dünyasının ortak talebi olan siyasetten ekonomiye dönülmesi gerçekleştirilerek, üretime odaklanıp, istihdam arttırılır. Seçim sonrası beklentilerini dile getiren iş dünyasını temsil eden oda başkanlarının ortak değerlendirmelerini özetlemek istiyorum. Seçim sonrası ülkemizin istikrara kavuşturulmasının yanında, artık seçimsiz bir sürece girilmesi gerekiyor.

Seçimin bitirilmesinin ardından öncelik ekonomiye verilmeli, reel sektörün problemleri ele alınmalıdır. Yatırım teşvik sisteminin, yatırımları daha cazip hale getirecek şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Açıklanan proje bazlı teşvik sistemi tamam ama orta boy işletmelere de yeni teşvikler verilmelidir. Kapasite kullanım oranının yeniden yükselmesi için teşviklerde üretim odaklı düzenlemeye ihtiyaç var. Çünkü üretim ve istihdam için yatırıma ihtiyaç vardır.

***

Diğer taraftan verilen vergi destekleri önemli ama sanayici üretime girdiği an desteklerden yararlanmak istiyor. Ekonomi yönetimi kura doğrudan müdahale edemiyor ama, uygun yatırım ortamı, stabil kur ve düşük faiz ile bu sağlanabilir. En önemlisi de büyükler desteklenirken, küçükler unutulmalıdır. Onlara da gereken destekler verilmelidir. Sonuç itibariyle seçime katılan bütün partilerin öncelikli gündemi ekonomiyi ele almaları ortak beklentimizdir. Belirsizlik ortamından, yatırımların ertelenmesinden ve en önemlisi de vatandaşları endişelerden uzaklaştıracak adımlar atılmalıdır. Ülkemizin uluslararası rekabet üstünlüğünü ortaya çıkaracak, yüksek teknolojili yatırımlarla dünya ekonomisinde söz sahibi olmasını sağlayacak sağlam ve güçlü adımlar atılmasını istemek hepimizin hakkıdır diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.