1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Güneş Santrali ihalesi sevindirdi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Güneş Santrali ihalesi sevindirdi

A+A-

Karapınar ilçesinin Güneş Santrali ihalesinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yapılması Konya açısından önemli olduğu kadar sevindirici bir gelişmedir.

Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’ye çağ atlatacak dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi sahası için düzenlenen Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine dünyanın önde gelen enerji firmalarının da içinde yer aldığı 4 konsorsiyum katıldı.

Bu ihaleyi 1 kwh başına 8 cent ile başlayan açık eksiltmeyi, 6.99 cent ile Kalyon-Hanwha Grubu kazanmıştır.

Geçen yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Ekim ayında müjdesini verdiği ve “Çılgın Proje” olarak adlandırdığı Karapınar Güneş Enerjisi Santrali her yönüyle sosyo-ekonomik açıdan çok şeyler katacaktır

İhalenin yapılması ülkemizin enerjide dışa bağımlığının azaltacak olmasından dolayı da önemlidir.   

Söz konusu ihale sonrası hayata geçecek olan Güneş Enerji Santrali ekonomiye bir canlılık getirecek olmasının yanında, istihdama da büyük katkı sağlayacaktır.

Karapınar’da kurulacak bin megavatlık Güneş Enerjisi Santrali’nin yatırım 1,3 milyar doları aşacaktır.

1,3 milyar dolarlık yatırım, Karapınar ve bölgesinin bir cazibe merkezi haline getirecek olması da birçok güzel gelişmeleri beraberinde getirecek anlamına geliyor. 

Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemedeki şartlar gereğince konsorsiyumun Türkiye'de güneş modüllerinin tüm bileşenlerini kapsayacak şekilde yıllık en az 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip olması ve yüzde 80 oranında Türk mühendislerin çalıştığı bir Ar-Ge merkezi kurması gerekiyor.

Diğer taraftan Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurulacak ve 10 yıl boyunca Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacaktır.

Şartnameye göre, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60 olması planlanıyor.

Bu ihalenin bir benzerinin de rüzgâr enerjisi için açılacak olması da ülkemizi enerji sektöründe önemli bir yere getirecek ve dünyanın dikkatini üzerine çekecektir. 

İhale sonrası konu hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, YEKA modelinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamada yerli ve yenilenebilir kaynakların ağırlığını artırmaya yönelik dönüşüm hedefinin en önemli parçalardan biri olduğunun altını çizmesi dikkat çekicidir.

Türkiye güneş enerjisi yatırımları, daha da önemlisi yerli ve milli bir güneş enerjisi sanayisi oluşturma hedefinde şimdiye kadarki en büyük adımını atmış oldu.

Karapınar Belediye Başkanı Başkan Mehmet Yaka değerlendirmesinde, “Buradan yıllık olarak 1,7 milyar kilowatt elektrik üretimi yapılarak 600 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır” diyor.

Başkan Mehmet Yaka’nın da dediği gibi, artık Karapınar bir enerji üssü haline gelecek, hemde yeni iş imkanları oluşturacaktır.

Sonuçta kazanan ülkemiz olacağı için Konya halkı olarak bu tür projelerin takipçisi olmak bizlere kazandırdığı gibi ülkemize de kazandıracaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.