1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Güney Kore Seyahati Ve Eğitim Sistemi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Güney Kore Seyahati Ve Eğitim Sistemi

A+A-

İşimiz gereği, bazen yeni ihracat pazarları bulmak bazen de ihraç ettiğimiz makineleri kurmak için seyahat halindeyiz. Gidip gördüğümüz ülkelerdeki gözlemlerimizi ve aklımıza gelen soruları veya önerileri sizler ile paylaşmaya çalışıyoruz.

*

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Güney Kore seyahati bana iki yıl önceki seyahatimi hatırlattı. Bu seyahatimden üç köşe yazısı çıkmış. Kısaca…

*

NATO üyesi ülkeler ile birlikte yardımına koştuğumuz, o zaman için dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Güney Kore’nin kişi başına düşen geliri 1960 yılında 80 ABD doları, Türkiye’de ise 380 ABD doları. Yaklaşık beşte birimiz seviyesindeler. Günümüzde bizden neredeyse 3 kat daha zengin olmuşlar.

*

Bu kalkınma hızına Güney Kore mucizesi deniyor. Hem sanayileşme hem de ihracata dayalı kalkınma yöntemi ile Türkiye’nin kalkınmasında model alabileceği ülkelerden birisi olarak gösteriliyor.

*

Güney Kore’nin de bizde olduğu gibi askeri darbe tecrübesi var. 1961 yılında yönetime el koyan General Park-Chung Hee bir diktatör(!) olarak milletin geleceğine yatırım yapmış.

*

O zamanlar acımasız diktatör olarak itham edilen General Park sanayi, teknoloji ve altyapı yatırımlarını destekleyerek, fabrikalar kurarak Güney Kore mucizesinin tohumlarını atmış.

*

Bu tohumları besleyen en önemli güç ise “darbeci” Generalin çocukları/gençleri bilime, fene ve mesleki eğitime yönlendiren politikaları olmuş.

*

Tabiî ki ihracattan kazanılan her kuruş dövizin daha iyi sanayilerin geliştirilmesi için makine ve hammadde ithalatında kullanması gerektiğini, tüketim mallarına döviz ödemenin vatan hainliği olduğunu öğreten bir de eğitim sistemi”.

*

Eğitim sistemi!?

Şimdi merakım şudur, sayın başbakanımız ve heyetindeki yetkililerimiz de bunun farkına vardı mı acaba? Onlar nasıl yapmış? Biz nasıl yapıyoruz?

*

Eğitim sistemi ikide bir sınavlar ile oynanarak gelişir mi diye sordular mı acaba? Pazartesi günü devam edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.