Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Güruh (1)

A+A-

Kahraman Türk Ordusu, Türkiye’ye saldırmak üzere Suriye’ye yerleşen haçlı piyonu teröristlerin inlerini başına yıktıktan sonra ortaya çıkan tünel ve benzeri görüntüler harekâtının tam zamanında yapıldığını gözler önüne serdi. Harekâtta 52 şehit veren ordumuz Türk’ün gücünü dünyaya gösterirken bir kez daha göğsümüzü kabarttı.

Kahramanların yurda dönüşü de elbet muhteşem olmalıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberinde Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte Hatay’ın Reyhanlı İlçesine bağlı Oğulpınar Sınır Karakolunda kahramanları ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı’nın ziyareti, aylarca cephede Azrail’le arkadaşlık eden Mehmetler için protokol ziyaretinden öte bir moral programı olmalıydı, öyle de oldu. İbrahim Tatlıses, Ajda Pekkan, Yavuz Bingöl, Hülya Koçyiğit, Sibel Can, Alişan, Ahmet Şafak gibi büyük ses sanatçıları, yıllardır canlandırdığı karakterle ‘Vatan sevdasının rol modeli’ haline gelen ve bir neslin ‘Polat Alemdar’ olarak tanıdığı Necati Şaşmaz da oradaydı. Hidayet Türkoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Taha Akgül Türk sporunun dünya markası isimleriydi ve onlar da, adını dünya spor tarihine yazdıran kahramanlar olarak, Afrin kahramanlarının yanındaydı. Böylece Cumhurbaşkanı, Genel Kurmay Başkanı, cephe kahramanları, kahramanlık öykülerinin oyuncusuyla önemli bir fotoğraf ortaya çıkarken, ses sanatçıları da nağmeleriyle bu buluşmayı renklendirdi.

***

Fakat bu resmi hazmedemeyenler çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu moral buluşmasından sonra bakın neler söyledi:

"Ne namus kaldı, ne şeref kaldı. Sanatçı denen vatandaşın, onun yanında ne işin var? Afrin'de 52 şehidimiz var, yüzlerce yaralımız var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplanmış bir güruh, davul, zurna, klarnet şarkılar türküler..."

Dikkat edin, Kemal bey bu heyete “güruh” diyor. “Değersiz, aşağı görülen, küçümsenen topluluk, değersiz kimseler topluluğu, ayak takımı, sürü” anlamına gelen bu ifadeyi bilmeden kullanmış olamaz!

Kılıçdaoğlu'nun şu sözleri de kayda geçmelidir: "Bu rezil adamlar ve onları oraya götüren adam sen, sen, evet sen; eğer yüreğin yetiyorsa bir Afrin şehidinin evinin bulunduğu sokaktan geç, yaylalar türküsünü söyle bakalım, gücün yetiyorsa."

Şerefli Türk askerinin kahramanlık destanına uyarlanan bir türkünün hangi dizeleri Kılıçdaroğlu’nu rahatsız etti acaba? ‘Afrin’i dolan da gel’ kısmı olmasın!

***

Bir de Erdoğan’ın bu ziyaret sırasında askeri üniforma giymesine yöneltilen eleştiriler var. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın, “Erdoğan'ın giydiği kıyafet başkomutan değil, şeker bayramında bir çocuğun giydiği kıyafet gibiydi. Bana Kemal Sunal'ı hatırlattı. Şaban askerde filmini bekliyoruz" şeklindeki sözleri edepsizliği zirve noktasıydı.

***

Kılıçdaroğlu zafer kesinleştikten sonra askerimizi tebrik etse de, Suriye meselesine bakışını baştan beri herkes net şekilde biliyor. Mesela 2013'te CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl ve Mevlüt Dudu'dan teşekkül eden bir heyet Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i ziyaret etti. Esed heyete yaptığı konuşmada, "Suriye bu savaşı kazanırsa Erdoğan ve Katar Emiri kaybedecek. Çünkü bunlar ikballerini savaş üzerine inşa etmişlerdir. Suriye halkı kazanırsa Erdoğan'ın başkanlık hayalleri de karizması da boşa gidecek" dedi. Esed’e inanan CHP, sırf Erdoğan’dan kurtulmak umuduyla “Ne işimiz var Suriye’de” diyecek kadar ileri gitti.

Güruh mu dediniz?

Yarın devam edeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.