1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Güven ve Dürüstlük İşte Böyle Olur
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Güven ve Dürüstlük İşte Böyle Olur

A+A-

Güven dürüstlük konusunda en önde olması gereken toplumlar Müslüman toplumlar olmalıdır. Özellikle geçmişe göre her geçen gün güven duygusunun yok olduğu ve dürüstlükten taviz verildiği gibi bir acı gerçek de önümüzde duruyor.

Başkalarını değil sadece inandığımız kitabı ve dini değerlerimizi hatırlar ya da eksiklerimizi tamamlarsan zaten bu duygular kendiliğinden benliğimize yerleşir. Bu yerleşme de bizi her zaman bir adım ileriye taşır.

***

Elbette şimdi aklınızdan “Bu da nereden çıktı neden bu konuya girdin” gibi bir soru geçecek . Konuya duyarlılığımın nedenini  öncelikle açıklayım. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir kaynaklı bir haber gözüme ilişti. “Bu kasa açık vermiyor “, “Güven Kantini” , “İşletmecisi olmayan kantin” gibi başlıklarla verilen haberde şöyle deniyordu:

Eskişehir'de bir kız imam hatip lisesinde 3 ay önce başlatılan ve öğrencilerin işletmecisi bulunmayan kantinden istedikleri ürünü aldığı, tostlarını bile kendileri yapıp parasını bıraktığı ‘Güven Kantini’nin kasası açık vermiyor.”

İşte anlatmaya çalıştığım olayın yaşanmış özeti ve çok ihtiyacımız olan bir olay. Keşke bütün kantinlerimiz böyle olsa. Hem tasarruf, hem dürüstlük hem de duygu… Aslında özümüzde olması gereken.

***

Şimdi soruyorum; bugüne kadar bu duyguları gerçek anlamda yaşayabildik mi, ya da ne kadarımız yaşadı veya yaşamaya çalıştı. Belki yok denecek kadar az belki de gerçek anlamda yok sayılacak kadar düşük sayıda.

Bu hasletler bir Müslümanda olması gerekenler. Olmaması gerekenler ise her gün televizyonlarda gazetelerde sosyal paylaşım sitelerinde karşılaştığımız, gasp, soygun dolandırıcılık, hırsızlık vs vs.. Özümüze dönmeyi ve gerçekte olması gibi yaşamayı başardığımız zaman bizi kimse tutamaz ve bu örnek davranışlar başkalarına da örnek olur. İnşallah bugüne kadar gereği gibi yaşayamadığımız dürüstlüğü ve sağlayamadığımız güveni bundan sonra sağlar ve başarıya daha kolay ve düzgün bir şekilde ulaşırız ki, bu bizi sadece maddi değil manevi olarak da doyuma ulaştıracaktır.

İşletmecisi olmayan işletmelerde kasanın açık vermediği günlere kısa sürede kavuşmak temennisiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.