1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Güvensiz Ürünlerden Uzak Durmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Güvensiz Ürünlerden Uzak Durmalıyız

A+A-

Kullandığımız ve tükettiğimiz güvensiz ürünler bizleri her yönüyle olumsuz etkilerken, sağlığımız açısından da birçok riskleri beraberinde getiriyor. Söz konusu güvensiz ürünlerin kullanılmaması konusunda dünyanın birçok ülkesinde tedbirler alınsa da hala bu ürünleri tercih etmeye devam ediliyor. Bu tür ürünlerin kullanımında ve tüketilmesinde yaşanılan sorunlar, sadece insan sağlığını etkilemekle kalmıyor, bunun ötesinde kişilerin, toplumların, sektörlerin ve nihayet ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarını da etkiliyor. Zararı bununla kalmayıp, iş veriminin düşmesinin yanında ekonomik kayıplara da neden oluyor. Bütün bunları yaşamamak içinde yapacağız tek şey her zaman güvensiz ürünlerden uzak durup, tercih etmemek olmalıdır. Bildiğimiz ve güvendiğimiz ürünleri kullanıp tükettiğimizde hiçbir şekilde risk altında olmayız. Öyle ise normal koşullarında hiç risk taşımayan veya ürünün kullanımıyla ilgili asgari seviyede risk taşıyan, insan sağlığı ve güvenliği açısından azami koruma sağlayan güvenli ürünler her zaman önceliğimiz olmalıdır. Ülkemizde güvensiz ürünlerin satılmaması için çeşitli tedbirler ve yaptırımlar uygulansa da hala bu ürünler piyasada mevcuttur. Ülkemizde 3 bin 125 ürünün güvensiz ürünler arasında olduğunu birçoğumuz bilmez. Özellikle de yapılan denetimlerde bu yılın ilk yarısında bu ürünleri satanlara 642 bin TL para cezası veriliyor.

***

Oyuncak, ayakkabı ve çocuk bakım ürünlerinin de aralarında yer aldığı 3 bin 125 ürünün, tüketiciler için ‘güvensiz olduğu’ tespit ediliyor. Bütün bunlara rağmen hala satın alıp, kullanmaya ve tüketmeye devam etmekteyiz. Zararını bile bile bu ürünlerin tercih edilmesine anlamış da değilim. Bu tehlikenin karşısında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ekipleri denetimlerine hızlı bir şekilde sürdürüyor. İnsan sağlığı, can ve mal güvenliği ile çevre bakımından güvenli olmayan ürünleri tespit ediyor. Bu çerçevede birçok alanda doğrudan çeşitli testler yapan ekipler, yılın ilk 6 ayında piyasadaki toplam 289 bin 106 ürünü denetliyor. En çok denetim, yaklaşık 117 bin ürünle tekstil ve 83 bin ürünle oyuncak sektöründe gerçekleşti. Ürünlerden alınan örnekler sonucunda kırtasiyelerde 8, oyuncaklarda 737, ayakkabılarda 189, tekstilde bin 328, bildirime tabi ürünlerde 780, çocuk bakım ürünlerinde 5 ve diğer tüketici ürünlerinde de 78 olmak üzere toplamda 3 bin 125 üründe güvensizlik tespit edildi. Yılın ilk yarısında denetlenen toplam bin 469 firmanın 29'unda güvensiz ürün satışının yapıldığı belirleniyor. Güvensizlik tespit edilen ürünlerden en yüksek ceza 283 bin lira ile oyuncak satan firmalarına verilirken, onu, 145 bin lira ile ayakkabı ve 114 bin lira ile çocuk bakım ürünleri satışı yapan şirketler takip ediyor.

***

Hal böyle iken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada, ürünlerdeki güvensizlik oranının azaltılması yönünde gayret gösterdiklerini ifade ederken, “Amacımız gerçekleştirdiğimiz denetimlerle vatandaşların daha güvenli ürün kullanımını sağlamaktır. Güvensiz olduğu tespit edilen ürünleri satan firmalara çeşitli yaptırımlar uygulamaktayız. Bu konuda kimseye toleransımız yok” diyor. Bakan Tüfenkci, piyasa gözetimi ve tüketicinin korunması yönündeki çalışmaların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini kaydederken, bu ürünleri satanları karşı toleranslarının olmadığına dikkat çekiyor. Sonuçta Bakan Tüfenkci’nin dediği gibi, bizlerin de güvensiz ürünlere toleransımız olmamalıdır. Bugünden itibaren hep birlikte güvensiz ürünlerden uzak durmalıyız. Sanırım bunu yapabilecek güç ve iradeye sahibizdir. Ne dersiniz? Sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.