1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karma eğitimi savundu
Karma eğitimi savundu

Karma eğitimi savundu

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “Karma eğitime son verilmesi durumunda, Atatürk’ün liderliğinde kurulan ve milli eğitimde birliği esas alan Tevhid-i Tedrisat ortadan kaldırılacak ve tekrar çok başlı eğitim sistemine dönülecek” dedi.

A+A-

Duran Çölcü 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, 3 Mart 1924’te kabul edilen ve 3 devrim yasalarından biri olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun laik ve bilimsel eğitimin teminatı olduğunu söyledi. Ulusal birliğin mihenk taşı Tevhid-i Tedrisat ile ülkedeki eğitim kurumlarının tek elde toplandığını belirten Genç, “1.Maarif Kongresi’nde Atatürk, ‘Eğitim, memleketin çocuklarının birlikte ve eşit olarak kazanmak zorunda oldukları bilim ve fendir’ sözü ile cumhuriyetin eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğine işaret etti. 3 Mart 1924, TBMM’de 3 devrim yasasının kabul edildiği ve devrimci cumhuriyetin hedeflerine ulaşmada önemli bir kilometre taşı olan dönüşümün tarihi olarak kayıtlara geçti. Tevhid-i Tedrisat ile ülkedeki eğitim kurumları tek elde toplandı, Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılmasıyla modern hukukun önü açıldı ve Halifeliğin kaldırılmasıyla da laik devlet mekanizması için en gerekli adımlardan biri atıldı” dedi.

‘Kararlıktan

vazgeçmeyeceğiz’

Tevhid-i Tedrisat’ın ortadan kaldırılmak istendiğine dikkat çeken Genç, “94 yıl önce çıkarılan 3 devrim yasası ile İslam coğrafyasındaki ilk laik ülkeyi kurarak bulunduğu bölgede örnek olan ülkemizde, iktidarın eğitimdeki yanlış uygulamaları, değiştirilen müfredat, hazırlanan ders programları ve kitaplar çağdaş ve laik ölçütlerden yoksundur. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ulusal değerlerimizi eğitim sistemimiz içerisinden yasa ve yönetmelikler aracılığı ile çıkarmakta, karma eğitimi ortadan kaldırılmaya çalışılmakta. Karma eğitime son verilmesi durumunda,  Atatürk’ün liderliğinde kurulan cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan ve milli eğitimde birliği esas alan Tevhid-i Tedrisat ortadan kaldırılacak ve tekrar çok başlı eğitim sistemine dönülecek. Eğitim-İş olarak, Atatürk ilke ve devrimlerine, cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam ederek, bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.