1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Performans sistemine hayır
Performans sistemine hayır

Performans sistemine hayır

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasında Öğretmen Performans sistemini kabul etmediklerini ve bunun için mücadele başlattıklarını söyledi.

A+A-

Duran Çölcü

Eğitim-İş Konya Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasına, Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, yönetim kurulu ve sendika üyesi öğretmenler katıldı. Basın açıklamasına Türk-Eğitim-Sen 2. Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, CHP Selçuklu, Meram ve Karatay İlçe Başkanları da destek verdi.

Öğretmen performans sistemini kabul etmediklerini belirten Eğitim- İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır. Türkiye’de eğitimde yaşanan nitelik sorununun nedeni öğretmenlerin “sözde düşük” olan performansları değildir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi, tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır. MEB’in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur. Eğitimin niteliği, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an 'diken üstünde' tutacak bu yöntem asla kabul edilemez” dedi.

Güvensizliği artıracaktır

Uygulamanın öğretmen ve öğrenci arasında güvensizliği arttıracağına dikkat çeken Özgür Genç; “Milli Eğitim Bakanlığının performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır. Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının “görevde yükselme, yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi” gibi alanlarda kullanılması birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır. İş güvencesini ortadan kaldıran bu uygulamaya karşı, hiçbir öğretmen arkadaşımızın performansını ölçmeyeceğiz” diye konuştu.

Türk Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veli Doğrul da, “Dünyanın hiçbir yerinde öğretmenine not veren öğrenci yoktur. Bu yanlış sistemin uygulamasını istemiyoruz. Bütün sendikalarla birlikte hareket ederek kaldırılması noktasında mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.