1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Hak arama mücadelemiz devam ediyor’
‘Hak arama mücadelemiz devam ediyor’

‘Hak arama mücadelemiz devam ediyor’

Eğitim-İş Konya Şubesi, Konya İl Milli Eğitim binasında Ücret Yoksa Nöbet Yok eylemi yaptı

A+A-

Öğretmenlerin ek ücret almasını isteyen Eğitim-İş Şube Başkanı Şükrü Balun, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sendikal haklarını engellediğini öne sürdü.

Eğitim-İş Konya Şubesi, Konya İl Milli Eğitim binasında nöbet tutma kararını protesto etti. Nöbet tutma uygulamasında ek ücret isteyen Eğitim-İş Konya Şubesi Başkanı Şükrü Balun, “Nöbete ilişkin hak arama mücadelemiz her geçen gün aratarak devam ediyor. Son olarak ocak ayı ile birlikte yılsonuna kadar iş yerimiz olan okullarda nöbet tutmama kararı almış bulunuyoruz. Nöbet hizmeti ücretlendirilene kadar bu eylemimiz devam edecektir. Bizler nöbet hizmetine karşı olmadığımız gibi nöbetin gerekli olduğunun bilincindeyiz. Bizim talebimiz yasal dayanağı bulunmayan, zaman zaman öğretmenlere karşı bir silah olarak kullanılan nöbet hizmetlerinin angarya olmaktan çıkartılması. Anayasamızın 18’inci maddesine aykırı olan nöbet tutma, ücretlendirilerek ek ders görevinden sayılmalı ve norm kadroyla ilişkilendirilmelidir” dedi.

‘Baskıya boyun eğmeyeceğiz’

İl Milli Eğitim Müdürü’nün eylemleri engellemek için öğretmenlere baskı yaptığını öne süren Balun, “Öğretmenlerimizi tek tek odasına çağırarak baskı yapan yöneticiler için anayasanın 118’inci maddesine göre sendikal eylemleri engellemekten dolayı suç duyurusunda bulunarak gerekli işlemleri bugün (dün) başlatıyoruz. Buradan milli eğitim müdürüne sesleniyorum. Sizde bir öğretmensiniz. Mücadelemiz biz istemesek de sonuçlarıyla sizleri de ilgilendiriyor. Emekçilerin haklarını koruyup yükseltmek için verdikleri mücadeleyi tehditle, şantajla yıldırmaya kalkmayın” diye konuştu. Balun, Mersin’de hayatını kaybeden Özgecan Aslan içinde bütün yetkilileri acilen sorumluluk almaya davet etti. Daha sonra eylem olaysız bir şekilde bitti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.