1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Halife, Cihat ve Tebliğ
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Halife, Cihat ve Tebliğ

A+A-

Kudüs’te kanayan yaranın, yanan ateşin sebebini anlamadan Kudüs’ü konuşmanın boş olduğunu gördük. Sebepleri anlamadan sonuçlar üzerinden konuşan Müslümanlar asırlardan beri kayıptadır ama övünme ihtiyacını tatmin edemedikleri için henüz çözüm üretecek konuşmalara geçemediler.

*

Ümmet isteriz diyoruz, hilafet isteriz diyoruz, hilafetin olabilmesi için gereken İslam birliğinin yani ümmet birliğinin kurulması için ne yapıyoruz? Ümmeti oluşturması gereken Müslüman milletlerin gelişmesi için gereken milliyetçi politikalara düşmanlık yapıyoruz. Çaba nerede, azim nerede, ceht nerede, cihat nerede? İnsanlığa yakışmayan ırkçılık dürtüsü ile gelişmenin kıvılcımı olan milliyetçilik duygusunu karıştırarak anlatanlara kanıyoruz, aradaki farkı anlamıyoruz, sormuyoruz, anlatmıyoruz. Nasıl kurulacak ümmet? Kim kuracak ümmeti?

*

Yanlışları, kayıpları ısrarla görmezden gelerek sadece zafer ve kazanımlar ile övünenler görebilir mi gerçekleri?

*

Ümmet birlik içinde değilse halife ne yapsın? Kişiler birey olamamış ve de miskinleşmişse halife ne yapsın? Ümmetin yüzde sekseni emperyalistlere sömürge olduğu halde onları özgürlük için harekete geçiremeyen, kurtaramayan halife ne yapsın? İslam ümmeti, İslam halifesinin cihat çağrısı ile savaşa gitmiyorsa halife ne yapsın?!  Savaşa gidenler de İngiliz bayrağı altında halife ordusuna karşı savaşıyorsa halife ne yapsın? Din kardeşimiz Araplar, “hilafet peygamber soyu Arapların hakkıdır, Türklerin değil” diyerek, İngiliz silahı ile ümmet birliğine karşı “ırkçı” isyanlar çıkarıyorsa halife ne yapsın? Halifelik ne yapsın?

*

Bunları görmeyenler, bunları konuşmayanlar mı kuracak ümmeti? Osmanlıcılık övgüsü ile gözü dönen kardeşlerim Osmanlının son asrında halifenin ne durumda olduğunu öğrenmekten niçin kaçarsınız? Övünecek bir şey olmadığı için mi? Tarih zaferi ile de bozgunu ile de bizimdir, ecdad iyisi ile de kötüsü ile de bizimdir. Bu bütünlüğü kabul etmeden gerçeklere ulaşamayız ancak birilerinin doğru gösterdiği övgü dolu yalanlara kanarız ve gerçeklere düşman oluruz.

*

Hain yalanlara kanmak istemeyen cihada sarılsın! Cihat, tebliğ ile birlikte öğrenilmesi gereken bir konudur. Her ikisi de Müslüman için esas ödevlerdendir. Bu iki kavramı birlikte ve bütün olarak anlayanların kandırılması da zordur.

*

Cihat özünde, kökünde ve başında “ceht” yani çaba ve mücadeleyi ifade eden derin bir kavramdır. Bunu görmezden gelip sadece “cenk” ifadesi üzerinden konuşarak, katl yani öldürme eylemini anlatan hatta öven sözde Müslümanların cihat ediyor görüntüsünde yaptıkları “hizmet” kimedir? Kendileri gibi düşünmeyen Müslümanları öldürmeyi caiz görmeleri kime “hizmet” olur?

*

Devam edeceğiz inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.